Odgajati djecu zahtjevna je uloga, no svako dijete trebalo bi usvojiti pet navika iznimno važnih za zdrav život. Tih top pet tiču se tjelesnog i psihičkog zdravlja, a svi roditelji upravo se oko njih trebaju najviše potruditi
Osim što djeci morate biti primjer, oko ovih stvari se roditelji moraju i dodatno potruditi.
Usvajanje zdravih prehrambenih navika
Ponekad se roditeljima čini da djeca kao da su 'cijepljena' od zdrave hrane. Kad im nudite voće, vrlo lako okreću glavu, no na čokoladu ili grickalice veselo plješću ručicama.
'Hranu za djecu treba napraviti na privlačan način. Brokulu skuhanu na pari, na primjer ponuditi im izmiksanu uz mrkvicu, ali tako da uz pomoću namirnica nešto nacrtate. Iznimno je važno da se dijete ne nagrađuje ili kažnjava hranom. Rečenice poput onih Bio si dobar pa ćeš dobiti čokoladu treba izbaciti. Prilikom uvođenja namirnica kod sasvim male djece treba paziti da im se nova namirnica ne uvodi kada su bolesni jer im se podsvjesno može zgaditi za cijeli život', rekao je nutricionist Nenad Bratković.
Osim toga, roditelji trebaju biti primjer djeci i jesti zdravu uravnoteženu hranu. Jako je važno djecu ne prisiljavati da jedu ako nisu gladna ili da pojedu sve s tanjura ako se već osjećaju sito i zadovoljno. Jedite više puta, manje porcija s razmakom istih vremenskih intervala, a to je jako važno za održavanje optimalne tjelesne težine i zdravlja.
Tjelesna aktivnost i vježbanje kao sastavni dio života
U pravilu ne bi trebalo provoditi stroga pravila i propise oko tjelesnih aktivnosti, nego bi se djeci redovito trebalo pružati mogućnosti da budu aktivni, ali naći ugodnu, izazovnu i zabavnu aktivnost. Dječje igralište s parkom, trampolinom, spravama za motoriku idealno je mjesto za razgibavanje. Košarka, nogomet, na obližnjem igralištu ili pak vožnja biciklom. Kretanje, igranje na zraku i vježbanje udaraju temelj za zdrav životni stil. Za ovo neku djecu treba poticati dok drugi, rado sudjeluju u svima aktivnostima. Ako ih ranije upoznate s tjelesnom aktivnošću i ako se i roditelji nečim bave te paze na taj način na zdravlje, i djeca će vježbanje lakše učiniti sastavnim dijelom svog života.
Ograničite djeci pristup kompjutorima, televiziji, igraćim konzolama, posebno ako dijete voli previše vremena provoditi zabavljajući se uz suvremene tehnologije.
Naučiti ih zdravom pozitivnom razmišljanju
Naši osjećaji, razmišljanja i ponašanja razvijaju se i mijenjaju tijekom vremena i oblikuju nam život. U kakve će osobe djeca izrasti, ovisi o svakom pojedincu i njegovu karakteru, ali i o vanjskim utjecajima, posebno roditelja, čiji je utjecaj u ranim godinama presudan. Općenito gledano, važno je imati pozitivan stav, poticati dijete, ne upotrebljavati razne i općenite fraze jer ne pomažu. U razgovoru je puno bolje upotrebljavati specifične i jasne rečenice, koje ne zbunjuju. Biti konkretan, jasan i dosljedan.
Naučiti ih koliko je važno piti dovoljno tekućine
Potičite svoje dijete da pije dovoljno tekućine, najbolje bi bilo da je to voda ili prironi sokovi. Također je važno naučiti ih da jedu voće i povrće.
Ne trebate dijete siliti da pije određeni broj čaša vode dnevno jer o puno okolnosti ovisi koliko će vode dijete trebati. Kakvo je vrijeme, znoji li se, ali i o razini fizičke aktivnosti te hrani koju jede. Uglavnom u svakom slučaju dobro ih je poticati da piju više, ali naravno bez forsiranja. Voda je neophodna za staničnu funkciju. Stručnjaci iz American College of Sports Medicinea kažu, naime, da neadekvatan unos vode sprečava normalno funkcioniranje zapravo svih tjelesnih sustava. Osobe koje ne unose dovoljno tekućine umorne su, imaju nizak stupanj energije, gube mišićnu masu, imaju tamne krugove ispod očiju.
Izbjegavanje alkohola, cigareta i droga
Očito je da svaki roditelj to želi za svoje dijete. Vi sami trebali biste im biti prvi primjer da ne bi steknu uvjerenje da je to u redu ako i mama i tata to rade. Razgovarajte s djecom o štetnosti koju uzrokuju ove nezdrave navike te ovisnost koju razvijaju. Utjecaj obitelji na pojedinca odnosno odnosi unutar obitelji igraju važnu ulogu u razvoju ovisnosti kod pojedinca. Roditelji trebaju biti usmjereni na izgradnju sigurne, samopouzdane, neovisne osobe, ali i vršiti stalan roditeljski nadzor nad aktivnostima djeteta. Jasna pravila ponašanja koja se dosljedno provode unutar obitelji. Djecu treba uključiti u život obitelji, dati im obveze te biti uključeni u njihov život i izvan doma.