U posljednje vrijeme plavi matcha čaj postao je pravi hit, a Instagram je prepun šarenih fotografija smoothieja, sokova, kolačića i ostalih zdravih obroka u kojima prevladava plava boja. Što je zapravo plava matcha i ima li zdravstvenih blagodati kao zeleni matcha čaj?
Zelena matcha je prah biranih listova zelenog čaja matcha koji raste u nekim dijelovima Japana, ručno ubranih mjesec dana prije uobičajene berbe, koji se potom pare, suše i kamenim mlinom melju u fini prah.
Antioksidacijska svojstva ovog čaja ne crpe se iz listova u filtru, nego se prah lišća u vodi zagrijanoj na 60 stupnjeva Celzijevih bambusovom metlicom miješa dok se ne dobije pjena.
Šalica tog zelenog čaja sadržava pet puta više antioksidanta od bilo koje druge namirnice te čak 100 puta više dragocjenog antioksidanta EGCG koji je djelotvoran u borbi protiv raka. Jedna čaša zelene matche ekvivalent je 10 šalica zelenog čaja u listićima po nutritivnim i antioksidativnim svojstvima, zbog čega je nazivaju 'čajem nad čajevima'.
Zbog sličnosti imena ova bi se svojstva lako mogla pripisati i plavom matcha čaju, no riječ je o potpuno drugoj vrsti. Plava matcha je prah cvjetova biljke plavi grašak koja ne sadrži antioksidante i kofein poput zelenog čaja.
Kako je britanskom Metrou objasnila nutricionistica Jo Travers, plava matcha, osim što je također prah i naziva se zbunjujuće slično, nema ništa zajedničko sa zelenom matchom jer se radi od druge biljke pa joj je i profil antioksidanta potpuno drugačiji.
'Na žalost, nema puno istraživanja o blagodatima plave matche. Premda može sadržavati neke antioksidante i izgleda prilično primamljivo na Instagramu, u potrazi za zdravstvenim blagodatima radije ću se držati zelene matche', kaže Travers.
Biljka plavi grašak u tradicionalnoj azijskoj medicini koristi se stoljećima. Pripisuju joj se pozitivni učinci na pamćenje, kao i umirujuće djelovanje pa se koristi u borbi protiv stresa, anksioznosti i depresije.
Neka istraživanja provedena na životinjama pokazala su da biljka plavi grašak može pomoći u poboljšanju pamćenja i smanjenju stresa, ali kako je za časopis Health rekla magistra javnog zdravstva Cynthia Sass, rezultati se s rezervom mogu pripisati plavoj matchi jer su istraživanja rađena s različitim dijelovima biljke pripremanim na različite načine.
Prodavači hit praha navode kako plava matcha smanjuje rizik od raka i drugih bolesti te povoljno djeluje na ukupno zdravlje stanica, a spominju i proantocijanidin koji pomaže u stvaranju kolagena, čime se povećava elastičnost stanica kože i tako usporava prerano starenje.
Iako za ove navode nema znanstvene potvrde, nema ni pokazatelja koji ukazuju na štetnost plave matche. Stoga, ako volite trendove i želite doprinijeti šarenilu Instagrama svojom jestivom kombinacijom, slobodno se poigrajte plavom matchom, ali ako želite uživati u dokazanim zdravstvenim blagodatima, držite se zelenog praha.