Sve ono što ste ikad imali prilike vidjeti putem različitih medija ne može vas pripremiti na ono što ćete doživjeti na otoku gejzira i vulkana. Mjesto sudara sjevernoameričke i euroazijske tektonske ploče ostavit će vas bez daha, i to ne samo zbog sveprisutnog mirisa sumpora, nego i svojim crnim pješčanim plažama, crnim ravnicama lave i nekim od najljepših stjenovitih masiva na svijetu, u čijem ćete se okruženju osjećati kao da ste na nekom drugom planetu
Kako bismo vas zainteresirali za ovaj neobičan putopis, za početak smo pripremili nekoliko zabavnih činjenica o Islandu koje će vas, sigurni smo, motivirati na daljnje istraživanje ovog zbilja jedinstvenog otoka:
- Budući da je smješten u neposrednoj blizini polarnog kruga, na Islandu možete doživjeti duge zimske noći i duge ljetne dane, s gotovo 24 sata mraka / sumraka u prosincu i gotovo 24 sata dnevnog svjetla u lipnju. Stoga na Islandu možete vidjeti i polarnu svjetlost i ponoćno sunce
- Suprotno njegovu imenu, svega 10 posto površine Islanda pokriveno je ledom
- Vikinzi su imenovali otoke Island i Greenland, namjerno pogrešno imenujući oba kako bi prevarili svoje neprijatelje da odu na ledom prekriveni Greenland, umjesto da ih slijede na zeleni Island
- Na Islandu se nalazi jedno od ukupno dva mjesta u cijelom svijetu na kojima možete vidjeti spoj dviju tektonskih ploča iznad Zemljine površine (druga je u Africi). Ovo mjesto zove se Þingvellir, a među pločama možete čak i roniti u obližnjem jezeru Þingvellir
- Na Islandu nema šuma, no suprotno popularnom uvjerenju, drveće raste na njemu. Međutim, dolaskom Vikinga na otok kreće masovno rušenje stabala. Danas je u tijeku ponovno pošumljavanje zemlje
- Island je ekološki najosvještenija država na planetu. Hidro i geotermalna energija iz gejzira napaja više od 80 posto zemlje
- Island nema svoje oružane snage – vojsku, a islandski policajci ne nose oružje. Svejedno, to je zemlja s najmanje kriminala u svijetu
- 2010. dogodila se erupcija vulkana Eyjafjallajökull, koja je privremeno prekinula zračni promet diljem Europe zbog vulkanske prašine
- Na Islandu nema komaraca
- Na Islandu nema McDonald'sa
- Konzumacija piva na Islandu bila je protuzakonita sve do 1. ožujka 1989., kada se obilježava dan poznat kao Dan piva
Za prave turiste rezerviran je Golden Circle
Ukoliko na svojim putovanjima više volite utabane staze i druženje s ostalim turistima, svoje razgledavanje Islanda možete koncentrirati na turističku rutu nazvanu Golden Circle. Zlatni krug pokriva 300-tinjak kilometara od Reykjavika do južnih gorja Islanda i natrag. Naziv rute izveden je iz imena Gullfoss, što na islandskom jeziku znači 'zlatni vodopad'. Osim njega, u tri glavne turističke atrakcije na ovoj ruti ubrajaju se još Nacionalni park Velingvellir i geotermalno područje s gejzirima Geysir, koje je već godinama neaktivno, te Strokkur, koji eruptira 40 metara u visinu svakih pet do 10 minuta.
Ostale turističke atrakcije na ovoj ruti su vulkanski krater Kerid, grad Hveragerdi s geotermalno grijanim staklenicima za uzgoj voća i povrća, katedrala Skálholt i geotermalne elektrane Nesjavellir i Hellisheiðarvirkjun.
Sam Reykjavik, u kojemu živi oko 60 posto stanovništva Islanda, kulturno je središte s bogatim noćnim životom koji će oduševiti noćne ptice. Primite na znanje da se ne izlazi prije ponoći i da sve jako puno košta, osobito alkohol.
U okolici Reykjavika nalazi se još jedna turistička atrakcija, geotermalni spa centar Blue Lagoon. Iako vrlo popularno, ovo mjesto je često na udaru kritika kao mamac za turiste, iako se puno ljepša i jeftinija geotermalna kupališta nalaze posvuda.
Za avanturiste tu je Ring Road
Za neke od najpopularnijih turističkih atrakcija na Islandu potrebno je odmaknuti se dalje od Reykjavika. Route 1 ili Ring Road mamac je za turiste sklonije avanturama jer osim razvikanih turističkih lokacija obiluje atrakcijama koje bi bilo teško obići i da ste mjesec dana na njemu. Većina njih nalazi se uz nacionalnu cestu koja u 1332 kilometra dugom krugu povezuje otok i većinu naseljenih mjesta:
- Olupina aviona američke mornarice: godine 1973. zrakoplovu DC-a mornarice SAD-a ponestalo je goriva i srušio se na crnu plažu u Sólheimasanduru, na južnoj obali Islanda. Olupina aviona je sačuvana do danas, a posebnost ovom prizoru daje upravo kontrast između bijelog aviona i crne pozadine. Srećom, svi u tom avionu su preživjeli.
- Skógafoss je jedan od najvećih i najljepših slapova na Islandu sa zapanjujućom širinom od 25 metara i padom od 60 metara. Zbog količine vode koju raspršuje na sunčani dan ovdje možete vidjeti minimalno jednu dugu.
- Reynisfjara - crna plaža: sa svojim ogromnim bazaltnim stijenama, bučnim atlantskim valovima i zapanjujućim panoramama, Reynisfjara se smatra najljepšim primjerom islandskih crnih pješčanih plaža. Godine 1991. National Geographic proglasio ju je jednom od 10 najboljih netropskih plaža koje treba posjetiti na planetu.
- Diamond Beach: komadi leda iz lagune ledenjaka Jökulsárlón oblikuju se u moru koje ih potom blistave izbacuje na crnu plažu, zbog čega izgledaju kao veliki dijamanti, po čemu je plaža dobila ime.
- Promatranje kitova u Húsavíku: sudaranje dviju tektonskih ploča obogaćuje hladne vode uz sjevernu obalu Islanda mineralima, zbog čega buja raznolik morski život. Najbolje vrijeme za promatranje kitova na Islandu je tijekom ljetnih mjeseci, od travnja do rujna, kada se u Sjevernom Atlantiku i arktičkim oceanima može vidjeti više od 20 vrsta kitova, uključujući orke, minke, grbavog kita i najveće živuće biće na svijetu - plavetnog kita.
Kako doći do Islanda?
Nema direktnih letova iz Zagreb za Reykjavik, a cijene karata za povratno putovanje ekonomskom klasom kreću se u rasponu od dvije do šest tisuća kuna. Ako znate kako potrošiti 14 sati u Münchenu, koliko traje čekanje Lufthansina zrakoplova za Reykjavik, karta za povratni let koštat će vas 1979 kuna.
Kad već govorimo o višku vremena i mogućnosti uštede, valja spomenuti i mogućnost gotovo besplatnog leta do Islanda. Ako ste planirali putovanje u SAD, Island vam može biti usputna stanica za koju ne morate plaćati let. Naime, islandska zrakoplovna kompanija Icelandair još od 1960-ih godina svojim putnicima koji su rezervirali transatlantski let nudi mogućnost besplatnog zaustavljanja na Islandu. Spomenimo i da cijena povratne karte za let ovom zrakoplovnom kompanijom do New Yorka iznosi oko 3800 kuna od Dublina, 4100 kuna od Amsterdama te oko 4600 kuna od Pariza.
Gdje spavati?
Većina hostela na Islandu, izuzev nekoliko njih nevjerojatnih u Reykjaviku, dio su mreže Hosteling International (HI) pa posjedujete li njihovu iskaznicu, možete proći nešto jeftinije. Noćenje u višekrevetnoj spavaonici košta od 200 do 400 kuna, a privatna soba 675 kuna. Hosteli će vam korištenje njihove posteljine dodatno naplatiti od 70 kuna nadalje pa provjerite prije puta dopušta li hostel koji rezervirate opciju nošenja vlastite posteljine.
Hoteli su općenito skuplji od hostela pa ćete noćenje u dvokrevetnoj sobi s vlastitom kupaonicom platiti oko 1000 kuna, a u običnoj sobi bez privatne kupaonice oko 700 kuna.
S obzirom na skupoću islandskih hotela, razmislite o unajmljivanju sobe ili apartmana preko Airbnba ili Bookinga. Noćenje u višekrevetnim sobama može se naći već za 350 kuna, a cijene cijelih kuća ili apartmana kreću od 650 kuna pa nadalje. Putujete li u grupi, ovo je najbolji izbor, a smještaj nastojite rezervirati ranije jer se najpovoljnija ponuda brzo rasproda.
Kampovi su dostupni na cijelom Islandu, a cijena noćenja u nekima je ispod sto kuna. Ako mislite često kampirati, kupnjom Campingcarda možete dosta uštedjeti, no u svakom slučaju morate imati svoj šator i vreću za spavanje. Morate li još rezati troškove, možete kampirati na divlje, bez plaćanja ikakvih naknada, jer to nije nezakonito dok god to ne činite tamo gdje postoji znak zabrane ili niste u zaštićenom prostoru divljih životinja.
Putovanje zemljom
Na Islandu su vam na raspolaganju lokalni avioprijevoznici Air Iceland Connect i Eagle Air, no s obzirom na cijenu voznih karata, preporuka je koristiti ih samo ako ste u vremenskoj stisci.
Povoljna opcija za putovanje Islandom je javni autobusni prijevoznik Strætó. U ljetnoj sezoni možete kupiti autobusnu kartu za cijelu zemlju za nešto više od dvije tisuće kuna, što je odlična opcija ako putujete više tjedana, no imajte na umu to da ovi autobusi povezuju gradove i ne zaustavljaju se na turističkim atrakcijama.
Najpovoljnija opcija je unajmljivanje automobila već za 260 kuna po danu, no imajte na umu to da ćete za silazak s ceste te obilazak glečera i vulkana trebati terenac s pogonom na sva četiri kotača. Putovanje automobilom puno je fleksibilnije od putovanja autobusom te je najam automobila odličan izbor ako na Island dolazite s obitelji ili društvom. Međutim, troškove možete smanjiti i ako uzimate autostopere i s njima podijelite troškove putovanja. Osim na cesti, pronaći ćete ih u hostelima ili na web stranici Samferda.
Gdje jesti i piti?
Čak i najjeftinija hrana koju pojedete vani, poput juhe, kebaba, sendviča i druge brze hrane, koštat će vas 70 kuna, premda se na uličnim kioscima mogu pronaći i jeftiniji sendviči. Hot dog na ulici možete pojesti za 20-30 kuna, ali bez ikakvog dodatka. Sjednete li u restoran, ne računajte na glavno jelo bez 100 kuna, a pivo ćete platiti nešto manje od 40 kuna u happy houru.
Osnovne namirnice, poput jaja, tjestenine, riže, skyra, povrća i piletine, na tjednoj bazi koštat će vas oko 500 kuna pa je najpovoljnija opcija da si sami pripremate hranu.
Kvalitetnu brzu hranu po povoljnim cijenama može se pronaći na benzinskim postajama koje prodaju sve od delikatesnih sendviča i pizze do islandskih juha, toplih obroka i voća.
Alkoholna pića su užasno skupa, a voda nevjerojatno čista i pitka. Umjesto da bacate dvadesetak kuna na plastičnu bocu pitke vode, ponesite svoju bočicu koju ćete nadopunjavati.
Najbolje vrijeme za putovanje
Najugodnije vrijeme za posjet Islandu je od lipnja do rujna. Temperature su tada u prosjeku između 15 i 30 stupnjeva Celzijevih, a sunce zalazi na samo nekoliko sati, iako se noću nikad ne smrači, pa možete uživati u ponoćnom suncu. U ovom periodu Island posjećuje najviše turista.
Za niže cijene turističkih usluga ciljajte rano proljeće i kasniju jesen. Manje je gužve, a iako je osjetno hladnije, još uvijek ima dosta sunca.
Zima na Islandu traje od listopada do travnja i može biti vrlo oštra, ali on i tada ima svoje turističke adute. U prosincu ima vrlo malo dnevne svjetlosti, a prosječna temperatura u cijeloj zemlji vrti se oko nule. Iako može biti i puno hladnije od toga, tehnički još uvijek možete razgledati sve glavne atrakcije na otvorenom. Ako niste naviknuli na zimske uvjete, izbjegavajte vožnju. Ovo je jedini period kada na Islandu možete uživati u sjevernoj polarnoj svjetlosti.
Top tri po izboru redakcije tportala
Ovo su najzanimljivije tri znamenitosti po izboru redakcije tportala, a govorimo iz vlastitog iskustva, koje nikako ne biste smjeli preskočiti prilikom posjeta Islandu:
1. Diamond Beach - lagune ledenjaka Jökulsárlón
2. Reynisfjara - crna plaža
3. Promatranje kitova u Húsavíku
Put do Islanda nije nimalo jeftin, a i sam boravak u ovoj prekrasnoj zemlji nije za svačiji džep. Čak i kada cijene ispisane višeznamenkastim brojevima podijelite s 18,5, koliko islandskih kruna (ISK) dobijete za jednu našu kunu, iznosi će biti pozamašni. No sigurni smo u jedno: jednom kad doživite ovu čarobnu zemlju, nećete požaliti nijedne potrošene kune.
Vrijeme godišnjih odmora sve je bliže pa ako niste razmišljali o putovanjima i na vrijeme osigurali budžet, možda će vas zanimati nenamjenski Blic krediti Addiko banke, na čije odobravanje nećete čekati dulje od pola sata. Dostupni su vam čak i ako niste njihovi klijenti, a sve što trebate imati pri ruci je osobna iskaznica.
Prilog je napravljen u produkciji tnative tima tportala u suradnji s Addiko bankom te u skladu s najvišim profesionalnim standardima.