Masno tkivo, salo, celulit, to su samo neke od neželjenih naslaga ispod kože, koje su često i vidljive, posebno kada se skineš u badić. Evo nekoliko tajni vezanih uz njih
Stanice celulita mogu narasti i do šest puta više od svoje minimalne veličine
Kada uzimaš više kalorija nego što ih sagorijevaš, stanice masnog tkiva bujaju i mogu narasti čak šest puta više od svoje minimalne veličine. Nakon toga im se povećava i broj, pa tako odrasla osoba može imati od 40 milijardi do 100 milijardi masnih stanica. Svatko, baš svatko ima masne stanice jer se one oblikuju još u majčinom trbuhu. Oko 16. godine masne su stanice zrele, a tada ulogu preuzimaju način života, ali i geni – o tome ovisi hoćeš li se debljati s godinama ili nećeš.
Masne stanice vrlo su važne za skladištenje energije. Jednostavno objašnjeno – ako se masnoća ne iskoristi kao energija odmah, bit će pohranjena za kasnije. Dakle, ako unosiš mnogo masnoća, a ne sagorijevaš ih, masne stanice će se množiti i donijeti probleme s težinom.
Kad mršaviš, masne stanice se smanjuju, ali ne nestaju
Iako masnih stanica ima tako mnogo u tvom tijelu, mršavljenje je itekako moguće. Pri mršavljenju masne se stanice smanjuju, ili, bolje reći, skupljaju. No u isto vrijeme te stanice postaju manje aktivne i jednostavno ostaju u tijelu i čekaju novu navalu kaloričnih obroka.
Ovo je dokaz da brze dijete ni izgladnjivanje nisu dobri, jer kada jednom počneš normalno jesti, masne stanice će se opet početi širiti. Iz tog je razloga vitkim osobama mnogo lakše ostati vitkima nego onima koji su se udebljali skinuti višak kilograma.
Masne stanice se ponašaju drugačije u drugačijim dijelovima tijela
Sigurno već i sama znaš da, ako se počneš debljati, kilogrami se najčešće pojave na određenom dijelu tijela, primjerice na stražnjici ili trbuhu. To je tako jer su masne stanice u različitim dijelovima tijela različito aktivne. Npr. stanice u području trbuha mnogo su aktivnije nego u drugim dijelovima tijela. One također ispuštaju više masnih kiselina koje mogu povećati rizik od određenh bolesti.
Ako ne konzumiraš masnoće, činiš štetu svom tijelu
Misliš li da je apstinencija od svih masnoća dobar izbor za borbu protiv celulita, griješiš! Naime, ne konzumiraš li masnoće, otežavaš tijelu neke funkcije kao što je prijenos vitamina kroz tijelo i regulacija razine kolesterola. Neki vitamini (A, D, E i K) topljivi su u masnoći, a bez njih tijelo ne može apsorbirati ni kalcij te takvo stanje može utjecati na proizvodnju hormona. Samo jedna od posljedica ovog stanja je anemija.
Kalorije iz masnoća trebaju iznositi 30 posto dnevnog unosa kalorija
Trebaš znati da većina masnoća ima dva puta više kalorija od kalorija koje se nalaze u ugljikohidratima i proteinima. Također, masnoće iz crvenog mesa i mliječnih proizvoda podižu kolesterol više od drugih vrsta masnoća te se pokazalo da utječu na sakupljanje celulita na trbuhu. Među najboljim izvorima zdravih masnoća su orašasti plodovi i maslinovo ulje.
Masno tkivo aktivira imunološki sustav
Masno tkivo privlači stanice imunološkog sustava koje se zovu makrofagi, a izazivaju razne upale. Dakle, imaš li viška masnog tkiva, tijelo počinje proizvoditi odgovor koji je sličan onome kada te napadne gripa. Upala je zapravo način na koji se tijelo bori protiv infekcije, a višak masnoća tijelo pročita upravo tako – kao infekciju.
Ipak, ne brini, ako imaš višak kilograma, studije su pokazale da smanjenje kilaže za samo 10 posto blagotvorno djeluje na cijeli organizam i imunološki sustav.