Kupili ste nove traperice i već planirate što ćete sutra na njih iskombinirati kako biste zadivili kolegice u uredu? Niste od onih koji svaki novi komad odjeće bez razmišljanja prvo stavljaju u košaru za prljavi veš, a tek nakon što se opere, krenu u osmišljavanje outfita? Možda ćete nakon ovoga promijeniti navike
Iako je tek kupljena odjeća nova, to ne znači da je čista. Ona je zapravo sve samo ne to. Prema riječima profesora dermatologije Donalda Belsita iz Medicinskog centra Sveučilišta Columbija, nova odjeća vjerojatno je prljavija od odjeće koja u košarci za prljavi veš čeka ukrcavanje u perilicu.
U razgovoru za Wall Street Journal Belsito je govorio o tome što zapravo riskirate kad odijevate neopranu novu odjeću, naglasivši kako ostaci boja i formaldehida mogu uzrokovati iritacije na koži i u nekim slučajevima ozbiljne alergijske reakcije. No to nisu i jedini rizici.
'Vidio sam slučajeve gdje su ljudi dobili uši samo od isprobavanjaodjeće u dućanu, a tu su uostalom i neke zarazne bolesti koje se moguprenijeti preko odjeće. Još jedna zaraza koju sam vidio da se dogodilapreko odjeće je svrab, infekcija koju uzrokuje jedna vrsta grinja', kažeBelsito
Međutim,garderobe u dućanima nisu jedina mjesta na kojima odjeća koju stekupili dolazi u dodir s drugim ljudima. Ona je već bila u dodiru sljudima koji su je proizveli, transportirali, skladištili, punili police… Teško je uopće izračunati kroz koliko je ruku prošla.
Osim toga, upozorava Belsito,gljivice se mogu zadržati prilično drugo na odjeći, pa čak nijedovoljno jednom oprati novu odjeću, već je i obavezno dva puta isprati.