Bobu, nutritivno bogatoj mahunarki, veselimo se svakoga proljeća - najprije mladom bobu u mahuni, a zatim i kasnijem, zrelijem zrnu.
Najčešće se jede ovo drugo, bob u zrnu, koji je zahvalan sastojak brojnih jela i salata. Ipak, smatramo da zbog njegova posebnog okusa mladi bob nipošto ne treba zanemariti. Svakako ga potražite prilikom sljedećeg obilaska tržnica!
Svježi bob prepoznat ćete po tome što mahuna „pucne“ kad se lomi. Stijenke su mu orošene, što je dokaz da je svježe ubran. Mladi bob uglavnom nema konaca, a ako i nađete koji, uklonite ga.
Mladi bob nije potrebno čistiti, kuha se u mahuni kojoj ste samo odstranili vrhove. Stavite ga u kipuću vodu, no odmah smanjite vatru na najtiše, neka kuha uz tek pokoji mjehurić. Pazite da se ne prekuha – najukusniji je al dente.
Najbolji recept za mladi bob ujedno je i najjednostavniji – skuhajte ga pa prelijte ekstra djevičanskim maslinovim uljem, po mogućnosti domaćim, te začinite solju i paprom. Ništa vam više ne treba za uživanje u okusu mladog boba!
Ni mahunu ni zrno ne smijete prekuhati jer se tako gube hranjivi sastojci. U vodu možete dodati prstohvat sode bikarbone, koja će mu sačuvati boju.
Stariji, veći bob bez mahune pripremajte s drugim grahoricama te u različitim salatama, a posebno dobro paše u brudetu od sipe.
Uz ukusna jela s bobom proljeće zaista može početi. Dobar tek!
Inspiraciju za uživanje u drugim proljetnim namirnicama potražite na www.brzoifino.hr