Iako bismo svi trebali odvojiti neko vrijeme za vježbanje kako bismo poboljšali vlastito zdravlje, s ničim ne valja pretjerivati
Stručnjaci preporučaju vježbanje srednjeg intenziteta većinu dana u tjednu. No, to ne znači da je nemoguće pretjerivati.
Česti umor, nemogućnost održavanja uobičajene razine vježbanja, promjene raspoloženja, razdražljivost, problemi sa spavanjem, lokalizirani bolovi, gubitak motivacije, često obolijevanje i mršavljenje mogu biti znakovi da pretjerujete s vježbanjem.
U slučaju da ste pretjerali preporuča se da smanjite vježbanje ili da potpuno prestanete na tjedan, dva. To je najčešće dosta da se oporavite.
Ako nakon dva tjedna odmora i dalje imate iste simptome, najbolje je potražiti savjet liječnika.
Najlakši način kako izbjeći da vam se dogodi pretjerivanje s vježbanjem je da slušate svoje tijelo, no važan je i unos kalorija prikladan za intenzitet vježbi koje izvodite, kao i da redovito pijete vodu tijekom vježbanja.
Preporuča se i spavanje sedam do osam sati dnevno. Ne biste smjeli vježbati po izrazitim vrućinama ili iznimno hladnim danima, ako to činite na otvorenome.
Svakako ne biste trebali vježbati svaki dan u tjednu, već barem jedan odvojiti za odmor. Ako vam vježbanje nije zabavno, to je također prilično dobar znak da nešto nije u redu.