Zdravstvenu vrijednost artičoke potvrdila su brojna znanstvena istraživanja. Koliko je fina – istražite sami!
Artičoka nije samo lijepa nego i korisna biljka, čega su bili svjesni još stari Egipćani, a njome su bili zadovoljni i stari Grci i Rimljani, pa je tako svoje mjesto našla i u medicini i u mediteranskoj kuhinji.
Jestivi dio artičoke je cvjetna glavica koja, za razliku od listova, nema terapijski učinak, što nadoknađuje zanimljivim okusom i svestranošću u kulinarstvu.
Cvjetovi se čiste kako bi se odstranili vanjski, tvrdi listovi koji se ne jedu, a okružuju srce artičoke – njen najukusniji dio. Prije čišćenja ruke premažite limunom ili zaštitite gumenim rukavicama jer artičoka brzo oksidira te može potamniti i ostaviti boju na rukama. Odstranite peteljku i bazu, tvrđi dio artičoke. Odrežite mali dio vrha, tako ćete lakše ukloniti tvrde dijelove. Nastavite odstranjivati tvrđe listove, no ostavite koji jer se i u dnu lista krije mnogo okusa. Kad ste ih očistili, potopite ih u zdjelicu u kojoj ste pomiješali vodu i sok od polovice limuna.
Želite li u njima uživati i izvan sezone, očistite ih i zamrznite cijele ili narezane na komade.
Jedan poznati proljetni recept, za koji je poželjno ostaviti nešto tvrđih listova, potječe iz Rima i kombinira artičoke, grašak i bob. Prije kuhanja artičoke treba ostaviti u hladnoj vodi najmanje dva sata, a može i preko noći, kako bi se izvukla gorčina. Nadjenite ih mješavinom češnjaka, peršina, ribanog sira, krušnih mrvica, maslinova ulja, soli i papra, i to tako da im raširite listove i punite do sredine.
Nakon toga ih jednu do druge složite u lonac na hladno maslinovo ulje, dodajte očišćeni bob i grašak, posolite i popaprite. Zatim ih zalijte vodom, no ne do vrha, i pustite da lagano krčkaju. Gotovo je kad su grašak i bob kuhani. U ovoj se izvedbi s tvrđih listova samo jede nadjev, a zajedno s nadjevom jedu se tek mekši, unutarnji listovi.
Na taj se način – korak po korak – najbolje uživa na putu do ukusnog srca artičoke!
Artičoka se slaže sa svim mediteranskim namirnicama i začinima, maslinovim uljem te mekim sirevima poput ricotte. Kuhane artičoke možete gratinirati sa smjesom ricotte, začina i jaja ili narezati na manje komade pa dinstati na češnjaku i maslinovu ulju, te začiniti svježim peršinom, solju i paprom.
Koji god način odabrali, isplati se – jer se u ovom cvijetu uživa svim osjetilima.
Kako najbolje iskoristiti sezonske, proljetne namirnice pročitajte na www.brzoifino.hr