Ako ovo ljeto godišnji odmor želite provesti na aktivan način i pritom naučiti nešto novo onda je jedrenje na dasci odnosno 'windsurfing' prava aktivnost za vas
Ovaj sport čija popularnost posljednih godina bilježi veliki rast zarazio je i Hrvate. Radi se o sportu koji je pogodan za sve uzraste i samim time je odličan izbor za obiteljski sportski odmor. Priča se da je 2019. godine 200.000 Hrvata išlo na skijanje. Ta brojka ukazuje na to da Hrvati nisu ljenčine i da vole aktivni sportski odmor u kojem mogu uživati sa obiteljima. Upravo windsurfing predstavlja idealan ekvivalent skijanju preko ljeta. Osnove se mogu naučiti u svega 3 dana, a nakon toga sve je stvar prakse i dobre volje. Ipak postoji razlika – na surfanje ćete morati izdvojiti značajno manju svotu novca nego na skijanje tako da i oni koji si možda ne mogu priuštiti skijanje a htjeli bi se za vrijeme godišnjeg odmora baviti novim i zanimljivim sportom su dobri kandidati za surfanje.
'Epicentar' surfanja u Hrvatskoj je pelješki kanal gdje dolaze surferski entuzijasti iz svih dijelova svijeta, a naš najveći Windsurf centar je 'SurfPerna' koji ovim povodom nudi 'Family Pack' – za kupnju 3 škole surfanja dobiti ćete još jednu gratis!
Popričali smo sa Svenom Marušićem, direktorom 'SurfPerna' centra.
Koliko dugo vaš windsurf centar postoji i gdje se nalazi?
'Surf Perna' radi od 2004. godine i nalazi se na plaži kampa 'Perna' na Pelješcu pored Orebića.
Koje su najbolje destinacije za surfanje u Hrvatskoj?
To bi svakako bi svakako bili Pelješac i Bol, s time da je Bol malo skuplja destinacija i više je namjenjena za iskusne surfere nego za početnike. Pelješac nudi uvjete i za jedne i za druge. Termika na Pelješcu je takva da u prijepodnvevnim satima puše slabiji vjetar idealan za početnike, a poslijepodne zapuše jaki maestral koji je odličan za napredne surfere.
Koliko je potrebno da se nauči surfati?
Osnove svatko može savladati u 3 dana, a neki se uspiju već nakon prvog dana samostalno voziti. To dosta ovisi o pojedincu, međutim, presudna je volja, a ne godine ili fizička spremnost.
Što slijedi kada se savladaju osnove?
Osnove su dovoljne da netko može samostalno jedriti na umjereno jakom vjetru. Nakon toga postoje napredni tečajevi u kojima se uče stvari poput surfanja na manjoj opremi i glisiranja. Mogućnosti napretka u surfanju su gotovo beskonačne. Uvijek postoje novi okreti, trikovi i finese za savladati.
Za koje dobne skupine je ovaj sport namijenjen?
Praktički – sve! Djeca mogu početi već sa 5-6 godina jer danas postoj i oprema i metodologija namijenjena baš za djecu kako bi što bolje napredovali, i ono najvažnije kako bi zavolili ovaj predivan sport.
Što se tiče gornje dobne granice – u surfanju vrijedi ono da si mlad onoliko koliko se osjećaš mladim. Osobno poznajem nekolicinu surfera koji imaju preko 80 godina i ne namjeravaju prestati surfati uskoro.
Koji je najbolji period za učiti surfati u SurfPerna centru s obzirom na vremenske uvjete?
Od 1.6. – 20.9. svaki datum je dobar!
Koliko polaznika iz Hrvatske imate godišnje?
Hrvati i dalje čine manjinu naših polaznika pored Njemaca, Austrijanaca, Slovenaca, Poljaka i Čeha. Bez obzira na to svake godine imamo 100-200 novih polaznika iz Hrvatske, a ta brojka je u stalnom porastu.
Nešto za kraj?
Ako vam je dosadilo ležanje na luftićima i želite probati nešto novo uz zdravu dozu 'muskulfibera' dođite u SurfPerna centar. Kod nas nema rozih flamingo ptičurina na napuhavanje.