Tijekom zimskih mjeseci koža je izložena vjetru te čestim izmjenama hladnog i toplog zraka, što je može isušiti i oštetiti. Stoga je važno povesti računa o dodatnoj njezi na pravilan način. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći očuvati sjajnu, svilenkastu i meku kožu
Izbjegavajte umivanje i tuširanje vrućom vodom
Vruća voda uništava hidrolipidni sloj kože koji nas štiti od toksina, bakterija i gubitka tekućine, stoga pripazite na to da voda bude mlaka te da tuširanje ne traje duže od 10 minuta. Sapuni i gelovi isušuju kožu pa nastojite minimalizirati njihovo korištenje tako da se tuširate samo vodom, a postoje i preparati na prirodnoj bazi te prirodna ulja koja je moguće dodati u kupku ili njima očistiti lice.
Redovito hidratizirajte kožu
Ovo je sasvim sigurno najvažnije pravilo koje morate poštivati zimi. Ne postoji ništa ljepše od njegovane i zdrave kože kojoj je tijekom hladnih zimskih mjeseci još više potrebna redovita hidratacija. Lice svako jutro očistite običnom ili micelarnom vodom te lagano obrišite ručnikom. Nanesite zatim hidratantnu kremu (i na lice i na tijelo) koja odgovara vašem tipu kože i koja će je učiniti svilenkastom i mekom.
Ne isušujte dodatno kožu
Vjetar i hladan zrak isušuju kožu, a korištenje proizvoda koji sadržavaju sulfate ili alkohol dodatno će to učiniti, zbog čega može doći do pucanja, crvenila, vidljivih kapilara i perutanja. U ljekarni možete pronaći prirodna ulja koja će spriječiti isušivanje kože, nahraniti ju i dati joj mekoću i sjaj. Preporučujemo vam biljna ulja sjemenki dobivena ekstrakcijom ugljikovog dioksida poput ulja jojobe, argana, avokada, ricinusa, lješnjaka, kakao maslaca, kukuija, noćurka ili čička. Takva ulja bogata su esencijalnim masnim kiselinama ključnima za zdravlje kože.
Koristite kreme s faktorom
Iako sunce nije toliko jako zimi, zaštita od ultraljubičastih zraka jednako je potrebna kao i ljeti, tim više ako planinarite na visokim nadmorskim visinama ili se spremate na skijanje. Izložene dijelove kože prije izlaska iz kuće namažite kremom sa zaštitnim faktorom, a kada je riječ o njezi lica, neke kreme već ga sadržavaju te će ubrzati jutarnje spremanje.
Pijte dovoljno tekućine
Hidrataciju kože izvana prati hidratacija iznutra. Zimi tijelo ne traži toliko tekućine, kao što je to slučaj tijekom ljetnih mjeseci, stoga je važno da uz sebe uvijek imate bočicu s vodom kako biste mogli svako toliko otpiti malo tekućine i spriječiti hidrataciju. Pazite da u danu popijete barem dvije litre vode ili čaja. Crni, bijeli, zeleni, oolong čaj i čaj od kamilice odlični su za lijepu kožu jer imaju nutrijente koji joj vraćaju sjaj.
Usnicama i rukama posvetite dodatnu pažnju
Usnice i ruke su najizloženije zimskim uvjetima, stoga im je potrebno posvetiti više pažnje. Pri ruci uvijek imajte vazelin ili melem kako se ne bi dogodilo da vam usne popucaju, a ruke redovito njegujte kremom. Nastojite pronaći proizvode s dodatkom vitamina E koji pomaže koži u zadržavanju prirodne vlažnosti, sprečava isušenost te pomaže u regeneriranju ispucanih dijelova.
Koristite ovlaživač prostorija
Zimi boravimo u zagrijanim prostorijama koje isušuju kožu, stoga je važno da u svakoj prostoriji uvijek imamo ovlaživač zraka ili zdjelicu s vodom na radijatoru. Ovo rješenje je jeftino i učinkovito, a vaša koža će vam biti zahvalna.
Ne zaboravite napraviti piling
Zbog suhog i hladnog zraka stanice brže odumiru, talože se na koži te sprečavaju njeno disanje i protok vlage. Zbog toga je s vremena na vrijeme potrebno napraviti piling kojim ćemo skinuti odumrle stanice i pripremiti kožu za nanošenje kreme. Isprobajte piling od šećera i meda, koji je odličan za skidanje nečistoća s lica, a za sjaj kože isprobajte piling u kombinaciji sa šećerom i lanenim uljem koje sadrži omega-3 masne kiseline, važne za zdravlje kože, a i smanjuju upale, crvenilo, osipe, ekceme i akne.
Prilagodite prehranu
Prehrana je jedan od ključnih elemenata koji utječe na zdravlje kože. Obogatite je vitaminima i mineralima iz voća i povrća koje sadržava više antioksidanta – tvari koje usporavaju oksidaciju kože. Omega-3 masne kiseline koje se nalaze u plavoj ribi (losos, inćun, srdela, skuša), orašastim plodovima (chia, lan, sjemenke konoplje, orah) i soji podjednako su važne za zdravlje kože, kao i cjelokupnog organizma. Također, pojačajte unos namirnica koje su obogaćene vitaminima C i E, dvama najvažnijim vitaminima za zdravu kožu (limun, kupus, grejp, naranča, paprika, brokula, zeleno lisnato povrće, kikiriki, badem, pistacija, suhi začini, crveni čili).