KORISNI TRIKOVI

Znate li kada bacate svoj novac

16.11.2011 u 08:00

Bionic
Reading

Čini vam se da vam novac prolazi kroz ruke poput sitnog pijeska? Niste jedini! Gotovo svatko od nas ima navike kojima nepotrebno troši i rasipa dragocjeni novac koji, ma koliko se činio sitan, u konačnici bude poprilična svota

Ako imate osjećaj da nikada nemate dovoljno novca, a da plaća brže ode nego što dođe, vrijeme je da razmislite o načinu na koji trošite svoj novac. Trik je pronaći rupe koje gutaju vaš novac te eliminirati te navike. Na kraju ćete se iznenaditi koliko novaca trošite na bespotrebne svari, piše portal Kiplinger.

Počnite račune plaćati na vrijeme
Kašnjenje s plaćanjem računa
Dug je uteg koji vas poteže unatrag. Na primjer, ako imate pet tisuća kuna duga na kartici, a kamate iznose 18 posto, odgađanjem plaćanja računa nesvjesno povećavate dug. Tako ćete svake godine  u vjetar baciti čak 900 kuna plaćajući kamate. Stvorite korisnu naviku plaćanja računa na vrijeme i uštedjeti ćete i više nego što mislite.

Nezdrave navike
Pušenje košta puno više od novca koji izdvajate za kutiju cigareta. Naime, ta nezdrava navika drastično povećava troškove života i zdravstvenog osiguranja te ćete kao pušač morati više izdvojiti za osiguranje kuće i automobila. Kako navodi časopis The MIT Press, trošak pušenja 24 godišnje žene tijekom života se penje na nevjerojatnih 86 tisuća dolara, odnosno 464 648 kuna, a 24-godišnjeg muškarca na 183 tisuće dolara, odnosno 988.729 kuna.

Kupovanje markiranih proizvoda

Od namirnica i odjeće pa sve do lijekova, mnogi su skloni kupovati određene proizvode isključivo zbog imena koje nose. Međutim, općeniti proizvodi koji nisu markirani ne moraju biti ništa lošije kvalitete. Izborom općenitog proizvoda ili nepoznatijeg branda u neki slučajevima možete dobiti jednaku kvalitetu, a trgovinu napustiti ne potpuno praznog novčanika.

Kupovanje napitaka
Ako imate naviku kupovati vodu u malim bočicama, kavu za van ili sokove na automatima, bacate hrpu novaca. Umjesto toga, pijte vodu iz slavine ili koristite filter za vodu, a kavu si skuhajte kod kuće. Napitke za posao si pripremite kod kuće te si ih ponesite na posao, a sokove je ionako zdravije zamijeniti vodom.

Neorganiziranost
Gubite račune i potvrde o plaćenim računima te zaboravljate platiti porez? Na taj način u konačnici u vjetar bacate puno novca. Za početak organizirajte račune, kronološki pospremite potvrde o plaćanju te posložite dokumente. Napravite si posjetnike kada što trebate platiti, a ne zanemarite i dobre strane plaćanja računa putem interneta.

Plaćanje naknada za zakasninu i prekoračene rokove
Vratite knjige u knjižnicu na vrijeme te ne zaboravite unutar rokova poslati sve potrebne dokumente za povrat poreza. Isto tako, kada kupite nešto za što na kraju zaključite da to baš i nije ono što ste željeli, nemojte to ubaciti u ormar i nadati se da će nestati, već to zamijenite ili vratite svoj novac prije nego što izgubite račun.

Odlazak u kupnju namirnica bez kalkulatora
Pogreška broj jedan koju činimo je odlazak u kupnju namirnica bez točnog popisa stvari. Neplanskim i bezglavim trpanjem namirnica u kolica samo ćete napraviti veliki račun te umjesto onog potrebnog kupiti ono što vam uopće ne treba. Osim toga, premda smatrate da kupnjom velikih pakiranja štedite, prije nego što zgrabite ogroman paket deterdženta ili pelena, prvo provjerite njihovu stvarni cijenu. Provjerite koliko košta normalno pakiranje, a koliko veliko te usporedite cijene. Osim toga, kupnja velikih pakirana vam se ne isplati ako ne potrošite sve, nego pola toga bacite.

Nefleksibilna putovanja
Ako ste spremni biti fleksibilni, uštedjet ćete mnogo novca na putovanja. Prije planiranja putovanja, u obzir uzmite termine prije ili nakon sezone te si dajte truda i potražite jeftinije letove. Last-minute rezervacije mogu vam uštedjeti mnogo novca jer hoteli i zrakoplovne tvrtke znaju drastično sniziti cijene soba i karata.

Impulzivna kupovina
Umjesto da, čim u izlogu ugledate zgodan odjevni predmet, utrčite u dućan i odmah ga kupite, a poslije možda i zažalite, dajte si vremena. Isprobajte tu čarobnu vestu, majicu ili suknju, napravite krug po šoping centru i razmislite još jednom. Ako i nakon toga niste sto posto sigurni, prespavajte noć i tek onda donesite konačnu odluku.

U kupovinu namirnica ne odlazite bez popisa
Česti odlasci u restorane
Premda se 50, 60 ili 70 kuna po osobi koje potrošite u restoranu ne čini previše, na to nadodajte i dvadesetak kuna koje svakodnevno potrošite na sendvič na poslu - zbroj toga daje pozamašnu mjesečnu svotu. Ukoliko želite uštedjeti, naučite kuhati, a prijatelje pozovite k sebi na večeru. Osim intimnije atmosfere, organiziranje večere kod kuće je i puno jeftinije. Umjesto svakodnevnoga trošenja novca na sendviče, na posao si ponesite gotov ručak, a odlična i jednostavan izbor su razne salate u koje možete staviti gotovo sve – od mesa, povrća pa sve do ribe.

Kupnja novoga umjesto rabljenog

Automobili izgube čak 20 posto svoje vrijednosti u trenutku kada ih preuzmete te dodatnih 65 posto unutar prvih pet godina. Stoga valja razmotriti kupnju rabljenog automobila koji će puno manje koštati, a služit će vas jednako dobro. Automobili nisu jedini koje možete kupovati rabljene, razmotrite i kupnju rabljenih knjiga, dječjih igračaka i potrepština poput bicikala, kolica i autosjedalica, kompjutera, opreme za vježbanje i namještaja.

Neizvlačenje utikača iz utičnice
Premda ste ugasili televizor, radio, klimu i kompjuter, vaši uređaji i dalje troše struju, sve dok im je utičnica u struji. Od ukupne energije koju kućni aparati potroše 10 do 35 posto je tijekom razdoblja dok su ugašeni. Stoga počnite izvlačiti utikače iz utičnica i promatrajte kako se vaš račun za struju smanjuje.