Novopečenim roditeljima danas nije nimalo lako pohvatati sve konce oko podizanja djece, a razlog nije nedostatak, nego previše informacija koje dopiru sa svih strana
Čak i ako niste roditelj prvi put, preporuke pedijatara o određenoj temi mogu biti potpuno drugačije nego one od prije desetak godina kad ste rodili svoje prvo dijete.
Bebe su stalni predmet znanstvenog proučavanja i istraživanja stručnjaka iz raznih područja, pa principi na kojima ste podizali svog sada već tinejdžera mogu biti zastarjeli i neprimjenjivi na vašu bebu.
Svoju ulogu u tome mogu igrati i velike kompanije sa svojim marketingom i plasiranjem informacija kojima je osnovni cilj povećanje dobiti.
Dodamo li tome dobronamjerne bakice kojima je argument za potvrdu njihovih tvrdnji broj djece koji su podignule, bez obzira što su se ažurirale prije pola stoljeća, eto recepta za zbunjenog mladog roditelja kojega zbog njegovog najmilijeg hvata panika.
Jedan od češćih mitova, navodi Business Insider, je da bebe ne trebaju puno i često spavati.
Ne dopustite li bebi da spava, kaže pedijatrica Blair Hammond, imat ćete ljutito i nervozno dijete s kojim neće biti više tako zabavno i teško ćete se brinuti o njemu. Stoga ovaj mit da bebe ne trebaju puno spavati naziva smiješnim i poručuje roditeljima da bebe ne bi trebale biti budne duže od pet sati.
Kao jedan od učestalijih mitova Hammond navodi i onaj da će neke igračke koje dajete bebama vaše mališane učiniti pametnijima.
Ostavite li bebu s hrpom kockica na podu, ona neće postati pametnija od tih igračaka, upozorava Hammond i podsjeća da razvoju djetetovog mozga ne pomažu igračke, nego interakcija s roditeljima.
Mnogi roditelji još uvijek izbjegavaju bebama dok malo ne porastu davati snažne alergene poput kikirikija, ribe ili jaja zbog straha od reakcije.
Hammond kaže kako je zapravo vjerojatnije da izbjegavanje takve hrane doprinosi razvoju alergija i osjetljivosti na nju u odrasloj dobi.