samo za tportal

[FOTO] Legendarni Čeh Panenka, kojeg zna cijeli nogometni svijet, tuguje za Cicom Kranjčarom i Herr Ottom; njegove riječi otkrivaju sve...

Bionic
Reading

Tužan, jako tužan ostao je 72-godišnji Antonin Panenka, jedan od ponajboljih čeških nogometaša svih vremena, nakon što je saznao da Zlatka Kranjčara više nema. Bili su suigrači u bečkom Rapidu, s Petrom Bručićem, a pod palicom Otta Barića. Veselili su se izvan terena, poniklo je prijateljstvo. Panenka je sada otvorio dušu...

Ne tuguje samo Hrvatska. Jer Zlatko Kranjčar ostavio je velik trag i u Austriji, a tuguje i slavni češki nogometaš zbog preranog odlaska legendarnog Cice.

Autor legendarnog penala, koji je reprezentaciji Čehoslovačke donio 1976. senzacionalan naslov prvaka Europe, Antonin Tonda Panenka, kojem je Cico bio dvije godine suigrač u bečkom Rapidu, biranim riječima govori o njemu.

'Jako sam tužan i dirnut. Kranjčar je u Rapidu bio fenomen, njega ne možete zaboraviti', rekao je za tportal Panenka pa je tugu zamijenio nekim sjetnijim pogledom u prošlost.

'E, znate li vi, Kranjčar je došao u Rapid s velikom ugledom iz zagrebačkog Dinama. Bio je vrhunski nogometaš, pravi individualac, osobenjak. I postao je oslonac momčadi, odmah po dolasku. A znate kako je teško odmah postati glavni, da to ne uspijeva gotovo nitko. Bili smo zabezeknuti njegovom vještinom baratanja loptom, izvanrednim tehniciranjem. Znao je poslati lopte baš tamo gdje je htio. Uistinu je znao što je nogomet. S radošću ga se sjećam, jer bio je uvijek dobro raspoložen', sjetio se legendarni Panenka.

Uz Josefa Masopusta, Josefa Bicana, Pavela Nedveda, najbolji češki nogometaš. A po jednom detalju i najpoznatiji Čeh u svijetu nogometa.

Naime, zbog svog penala Panenka je još za života postao legenda, nastupajući u dresu tadašnje Čehoslovačke na UEFA Euru 1976. godine, gdje je Čehoslovačka stigla do finala, a u kojem je igrala protiv Zapadne Njemačke. Nakon produžetaka utakmica je završila 2:2 i tako je uslijedilo prvo izvođenje jedanaesteraca u finalu Europskog prvenstva. Prvih sedam udaraca pretvoreno je u pogotke sve dok četvrti izvođač kaznenog udarca iz Zapadne Njemačke, Uli Höneß, nije poslao loptu preko gola. Pri rezultatu 4:3, red je došao na Panenku, koji je pucao u petoj seriji za Čehoslovačku.

Fingirao je da će pucati uz stativu, zbog čega se njemački vratar Sepp Maier bacio na njegovu lijevu stranu, ali Panenkin je udarac laganim letom ušao u mrežu po sredini gola.

Kranjčar je bezbroj puta zabijao iz slobodnjaka, no u Rapidu je obično ostajao na listi čekanja.

'Slobodnjaci? Znao je on zabiti, ali samo kada mene nije bilo na terenu. Obično sam ja bio zadužen za to (ha ha)', s osmijehom je dodao Panenka. U Bohemiansima te u bivšoj čehoslovačkoj reprezentaciji nije bilo većeg majstora u ovom zanatu.

Podsjetio je Panenka na 'vesele dane' momčadi Rapida. Naravno, kada su bili slobodni. Kranjčar je bio jedan od vodećih zabavljača.

'Maser ili ekonom Rapida, ne sjećam se više tko je točno bio, znao nas je odvesti u svoju vikendicu na obali jednog jezera. Ma joj, malo piva, malo vina. A Zlatko je bio jako druželjubiv, znao je i fino zapjevati. Kako smo se mi znali družiti. Vodili smo kod masera u vikendicu i supruge pa tako sam upoznao šarmantnu gospođu Elviru. Bilo je zbilja fantastično, nezaboravno. Sjećam se da se tada rodio i Niko, a znam da je i on napravio veliku karijeru. Baš kao i otac.'

Dok je govorio o Rapidu, Panenka se sjetio i velikog hrvatskog trenera, nedavno preminulog Otta Barića.

'Slobodno mogu reći, jedan od najboljih trenera u mojoj karijeri. Kako nas je on u Rapidu znao motivirati te voditi, znao je on koristiti sistem 'mrkve i batine', jer je igrača poznavao u dušu. Čitao je suparnike pa nas je upozoravao na njihove mane. Meni, naravno i Kranjčaru i Bručiću (op.a., Petru, koji je igrao s njima u istom dresu) bio je jako drag.'

Najveći igrač u povijesti Bohemiansa, malog kluba iz praškog kvarta Vršovice, opisuje Barića kao ljudinu. Herr Otto, kaže Panenka, nije bio strog.

'Sjećam se još, kada smo došli na jedan trening po jakoj kiši, 113 lokvi na terenu, nemogući uvjeti, i za Kranjčara je bilo neugodno. Pa je Barić rekao - dečki, ovo nema smisla. Ajde, odite kući, posvetite se obiteljima, vodite djecu na sladoled, budite veseli. Sutra ćemo pobijediti i bez treninga. Naravno, suparnika smo pregazili.'

Kada Panenka govori o Bariću, tvrdi kako mu je legendarni hrvatski trener ušao 'pod kožu', znao ga je podržati.

'Otišli smo s Rapidom na neku gostujuću utakmicu. A što sa slobodnom večerom u hotelskoj sobi? Nije bilo potrebno izlaziti po piće negdje na recepciju. Čujem da poslije ponoći netko kuca na vrata, otvorim ih, ulazi Barić s tacnom piva. I kaže on meni: 'Daj Anti (op.a., skraćeno od Antonin), popij svoje pivo, znam da voliš to. Sutra ćeš biti najbolji na terenu.' Ne znam što je on donio Kranjčaru, valjda nešto slično. Takav je Barić bio strateg. A ja sam sljedećeg dana zabio dva gola. Ha, ha, zbilja me išlo.'

Tužan, ali s prekrasnim uspomenama Panenka za zaključio ovaj razgovor o dvojici hrvatskih nogometnih velikana.

'Znam da su Hrvatska i europski nogomet jako puno izgubili.'

  • +23
Zlatko Cico Kranjčar Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL