EP BEOGRAD

Hrvatska štafeta umalo priredila senzaciju u Beogradu, odlučile su stotinke

20.06.2024 u 21:13

Hrvatska muška štafeta 4x100 metara slobodno bila je nadomak odličju na Europskom prvenstvu u vodenim sportovima u Beogradu, gdje je u finalu osvojila četvrto mjesto u vremenu 3:13.91 minuta, što je i novi državni rekord

Štafeta koju su činili Nikola Miljenić, Jere Hribar, Vili Sivec i Toni Dragoja ostala je 18 stotinki od mjesta na pobjedničkom postolju, jer je za toliko od njih brža bila grčka štafeta koja je osvojila brončano odličje (3:13.73).

Nikola Miljenić je nakon 50 metara bio drugi, ali je Hribaru predao kao šesti. No, Jere je doveo Hrvatsku na treće mjesto, na kojem ga je u trećoj izmjeni zadržao Vili Sivec. Nažalost, iako je imao drugo vrijeme unutar naše štafete, Toni Dragoja je na cilj stigao četvrti.

Hrvatski plivači su već u kvalifikacijama postavili novi državni rekord (3:15.13) koji je za više od četiri sekunde bio bolji od dotadašnjeg, da bi ga u finalu poboljšali za još 1.40 sekundi.

Zlatnu medalju je osvojila štafeta domaćina ovog europskog prvenstva (3:12.90), zahvaljujući sjajnoj posljednjoj izmjeni u kojoj je Andrej Barna s petog mjesta došao prvi do cilja.

Srebro je pripalo poljskim plivačima (3:13.25).

Mađar Kristof Milak je u Beogradu treći put zaredom postao europski prvak na 100 m leptir (50.82 sekundi), a slavio je ispred sunarodnjaka Huberta Kosa (50.96) i Poljaka Jakuba Majerskog (50.98).

U uzbudljivom finalu na 200 m prsno dobili smo dvojicu pobjednika. Novi europski prvaci su Bugarin Ljubomir Epitropov i Šveđanin Erik Persson koji su imali identičan rezultat (2:09.45). Do bronce je doplivao Poljak Jan Kalusowski (2:10.20).

Irkinja Danielle Hill (27.73 sekundi) nova je europska prvakinja na 50 m leđno. Grkinja Theodora Drakou (27.87) osvojila je srebro, a Poljakinja Adela Piskorska (28.00) je došla do bronce.

Čehinja Barbora Seemanova je nakon zlata na 100 m slobodno, osvojila naslov europske prvakinje i na dvostruko dužoj dionici (1:55.37 minuta). Mađarica Minna Abraham (1:57.22) je doplivala do srebra, a Njemica Nicole Maier (1:57.36) do bronce.