Bioinženjeri i liječnici sa sveučilišta Cornell uspjeli su uz pomoć 3D printera stvoriti umjetne uške koje izgledaju i funkcioniraju baš kao prave
Ovo postignuće trebalo bi vratiti nadu tisućama djece koja se rađaju s urođenom deformacijom poznatom kao mikrotija. Mala ili skvrčena uška (mikrotija) može se različito manifestirati no u ekstremnim slučajevima izaziva gluhoću, predstavlja veliki kirurški problem, a rezultati rekonstrukcije često nisu zadovoljavajući. Na 10.000 djece oko četiri se rađa s ovom vrstom deformacije.
Prema izviješću objavljenom u novom broju časopisa PLOS One američki su stručnjaci u 3D printer ubacili gel sastavljen od živih stanica i stvorili vjerne kopije prirodnih uški. Tri mjeseca kasnije gel se pretvorio u hrskavicu kao u pravim ušima.
Ova metoda rekonstrukcije trebala bi pomoći djeci, ali i odraslima koji su u nesreći ili zbog raka izgubili uške.
Jason Spector, direktor u Laboratory for Bioregenerative Medicine and Surgery i profesor plastične kirurgije na Weill Cornellu u New Yorku kaže da su dosadašnje metode u kojima su se koristili umjetni materijali ili dijelovi tijela pacijenta rijetko davale zadovoljavajuće rezultate – uške nisu ni izgledom ni funkcijom bile kao prave, a operacije u kojima su vađena tkiva s rebara bile su vrlo bolne za djecu.
Novi proces je također i vrlo brz. 'Za stvaranje 3D kalupa potrebno je pola dana, jedan dan za printanje, 30 minuta za ubrizgavanje gela, a 15 minuta kasnije kalup se skida', objasnio je Lawrence Bonassar profesor biomedicinskog inženjeringa.
Najbolje vrijeme za izvođenje operacije je kada su djeca stara pet ili šest mjeseci. Stručnjaci očekuju da bi se nova metoda mogla početi primjenjivati kroz tri godine.
Tehnologija 3D printera ima veliki potencijal u medicini. Tim stručnjaka s Heriot-Watt Universityja u Edinburghu nedavno je konstruirao printer koji stvara kuglice živih embrionalnih matičnih stanica različitih veličina. Ova tehnika mogla bi se koristiti za stvaranje ljudskog tkiva u tri dimenzije, za testiranje novih lijekova bez potrebe za pokusnim životinjama, za izgradnju organa bez potrebe za darivateljima i imunosupresivima, ili pak za printanje stanica izravno u oštećene dijelove tijela.