Analitičar Ming-Chi Kuo tvrdi kako će dva iPhonea 2020. godine imati straga kamere s 3D senzorima time-of-flight
Iako tek trebamo vidjeti što će nam novoga donijeti ovogodišnja izdanja iPhonea, već se priča i nagađa o modelima predviđenima za iduću godinu.
Analitičar Ming-Chi Kuo tako, primjerice, tvrdi kako će dva iPhonea 2020. godine imati straga kamere s 3D senzorima time-of-flight (ToF) za poboljšane značajke proširene stvarnosti i portrete.
O tome kako će Apple posegnuti za senzorima ToF pričalo se još u siječnju ove godine, skupa s naznakama kako 3D sustav za kameru iPhonea postoji od 2017. godine. Nekoliko tvrtki je u svoje smartfone već ugradilo takve senzore.
Tako lako
Isprobajte 11 veličanstvenih trikova koji će vam olakšati rukovanje pametnim telefonom
Što je senzor ToF i kako funkcionira?
Time-of-flight je zajednički naziv za vrstu tehnologije koja mjeri vrijeme potrebno kako bi nešto (laser, svjetlo, tekućina ili čestica plina) prevalilo određenu udaljenost.
Kod senzora kamere riječ je o nizu infracrvenih lasera koji odašilju laserski puls, koji se potom odbija o objekte ispred sebe i reflektira nazad u senzor.
Izračunom koliko dugo laseru treba za put do objekta i nazad moguće je izračunati koliko je udaljen od senzora (oslanjajući se kako je brzina svjetlosti u danom mediju konstantna).
Zna li se koliko su različiti objekti u prostoriji udaljeni, moguće je izračunati i izraditi detaljnu 3D mapu prostorije i svih objekata u njoj. Tu se tehnologiju inače obično koristi u kamerama smještenim u dronovima i samovoznim automobilima kako bi se spriječilo sudare.
Po čemu se razlikuje od Appleove tehnologije Face ID?
Face ID i slični sustavi projiciraju infracrvene zrake kako bi napravili mrežu s tisućama točaka, koje smartfon snima kao 2D fotografiju i koristi za izračun dubinske mape. Nasuprot tome, senzori ToF koriste 3D dubinske podatke prikupljene u stvarnom vremenu. To ima nekoliko prednosti, među kojima su veći domet i razina preciznosti.
Zašto ga u Appleu žele?
Navodno, neće zamijeniti postojeći sustav već će poslužiti kako bi donio nove mogućnosti za proširenu stvarnost. Budući iPhone tako bi, primjerice, mogao skenirati prostoriju, precizno ju trodimenzionalno renderirati i taj model upotrijebiti za imerzivnija i preciznija iskustva proširene stvarnosti od sadašnjih.
TEHNO VODIČ
Pet najboljih smartfona s Androidom One za svačiji džep
Također bi omogućio bolje dubinske mape za portretni način rada, tako što će hvatati pune 3D mape za bolje razdvajanje subjekta od pozadine.
Tko još koristi ToF?
LG ima senzore ToF u modelu G8 za upravljanje pokretima i bolji portretni način rada. Isti infracrveni laserski sustav koristi i za tehnologiju prepoznavanja obrazaca krvnih žila u dlanu.
Huawei P30 Pro ima ugrađen takav senzor u stražnju kameru. Iz te su tvrtke već stigle najave kako imaju ambicija ozbiljnije se upustiti u projekte vezane uz proširenu stvarnost, ali su se bili i pohvalili kako P30 Pro može izmjeriti visinu, dubinu, opseg i površinu objekata u stvarnom svijetu uz preciznost veću od 98,5 posto.
A iz Sonyja je stigla najava kako namjeravaju tijekom ljeta povećati proizvodnju čipova ToF temeljenih na laseru, taman na vrijeme za modele iPhonea za 2020. godinu, piše Verge.