Stroga ograničenja, uvedena kako bi proizvodi ostali tajnom sve dok ih Apple ne predstavi, sad su prepreka za neometani rad od kuće
Među brojnim tvrtkama koje su uvele rad od kuće kao mjeru suzbijanja širenja koronavirusa je i Apple. Ali, pojedini zaposlenici te tvrtke našli su se zbog toga u problemima. Ne zbog samog rada od kuće već radi ograničenja uvedenih kako bi se održala kultura tajnovitosti po kojoj je Apple poznat.
Razvojni programeri su se tako požalili na nesporazume oko toga što smiju raditi od kuće, dok drugi djelatnici upozoravaju kako ne mogu pristupiti internim sustavima tvrtke.
Također, pojedini inženjeri pojavili su se u uredima iako su u Appleu uveli mogućnost rada svugdje u svijetu izvan Kine, ukoliko priroda posla kojeg treba obaviti to dozvoljava. Zašto? Pa, politika tvrtke onemogućava iznošenje proizvoda koji još nisu predstavljeni izvan radnog mjesta.
Neka od spornih ograničenja u međuvremenu su promijenjena, ali se i dalje inzistira na njihovoj primjeni kad je rad na softveru koji bi mogao otkriti pojedinosti o nepredstavljenim proizvodima u pitanju. Svi zaposleni u Appleovom sjedištu u Cupertinu također su svaki dan podvrgnuti zdravstvenom pregledu.
Apple je poznat po kulturi tajnovitosti koju gaji i velikim naporima koje ulaže kako bi spriječio curenje informacija o proizvodima prije no što ih predstave. U tu su svrhu uposlili istražitelje koji su prethodno radili za američke državne agencije kao što su National Security Agency i Federal Bureau of Investigations, piše Business Insider.
Pandemija omela poslovanje
Nevolje s kojima se susreću u Appleu oko rada od kuće nisu ograničene samo na tu tvrtku. Slične i drukčije probleme imaju i druge tehnološke tvrtke koje su uvele rad od kuće kao mjeru suzbijanja širenja koronavirusa.
Pandemija je omela normalno poslovanje tvrtki diljem svijeta i mijenja ponašanje ljudi, koje se savjetuje kako bi trebali izbjegavati javna okupljanja i održavati socijalnu distancu.
Zdravstvene vlasti u Sjedinjenim Državama preporučile su odgađanje održavanja okupljanja više od 50 osoba tijekom idućih osam tjedana, dok su u New Yorku i Los Angelesu zatvorili vrata restorana. Rigorozne mjere predložile su i gradske vlasti u Zagrebu.
Prema dosad dostupnim podacima koronavirus je zarazio više od 182 tisuće osoba diljem svijeta. Umrlo je 7155 osoba, oporavilo se njih blizu 79,5 tisuća. U trenutku pripreme ovog članka u Hrvatskoj je bilo 65 zaraženih, bez smrtnih slučajeva.