Popularna kineska društvena mreža ovog je vikenda, bar što se Amerike tiče, trebala otići u povijest, no jedan od njezinih najvećih protivnika odlučio ju je 'pomilovati'
TikTok, popularni videoservis i jedna od najuspješnijih društvenih mreža na svijetu, na meti je američkih zakonodavaca još od prve Trumpove predsjedničke ere. Tadašnji, a od ponedjeljka i trenutni američki predsjednik munjevit uspon ove mreže uveo je u svoju tadašnju tiradu o prijetnji koju Kina predstavlja SAD-u, proglasivši ByteDanceove invazivne algoritme prijetnjom za nacionalnu sigurnost.
Prepirka o sigurnosti podataka američkih korisnika dovela je do točke u kojoj se, uslijed silnih saslušavanja i pritisaka, pojavila ideja i o kupnji te društvene mreže te njezinom dovođenju pod okrilje Oraclea. Kupovina na koncu nije provedena jer se Oracle s TikTokovom matičnom tvrtkom ByteDance nije mogao dogovoriti oko načina upravljanja. Pritisak na kinesku kompaniju nastavio se povratkom demokrata na vlast - iako razgovora o kupovini više nije bilo, Kongres je i dalje tvrdio da TikTok sakupljanjem podataka predstavlja opasnost za američku nacionalnu sigurnost.
Iako TikTok po maločemu premašuje razinu digitalne špijunaže već prisutne kod Facebooka i Instagrama, činjenica da je vlasnik mreže kineska kompanija doprinijela je odluci o njezinoj blokadi u SAD-u 19. siječnja ove godine. TikTok je u prosincu nastavio moliti američke vlasti da produlje rok za blokadu, no odluka je ostala i ove je subote utihnuo. ByteDance je ugasio i uslugu CapCut te videoigru Marvel Snap.
Trump, koji je prethodno podržao zabranu platforme, u nedjelju je obećao odgoditi provedbu zakona i omogućiti više vremena za postizanje dogovora. TikTok je tada objavio da je u procesu 'obnove usluge'.
Nedugo zatim aplikacija je proradila, a korisnicima je prikazana poruka u kojoj zahvaljuju Trumpu poimence.
U priopćenju je TikTok zahvalio novoizabranom predsjedniku na 'pružanju potrebne jasnoće i sigurnosti' te najavio suradnju na 'dugoročnom rješenju koje zadržava TikTok u Sjedinjenim Američkim Državama'.
Trump je na svojoj platformi Truth Social napisao: 'Pozivam tvrtke da ne dopuste da TikTok ostane nedostupan! U ponedjeljak ću izdati izvršnu naredbu da bih produžio rok prije nego što zabrana stupi na snagu kako bismo mogli postići dogovor za zaštitu naše nacionalne sigurnosti.'
Zakon, donesen prošlog travnja, zahtijevao je uklanjanje američke verzije aplikacije iz trgovina i web-hosting usluga ako njezin kineski vlasnik ByteDance ne proda svoje operacije u SAD-u. TikTok je pred Vrhovnim sudom tvrdio da zakon krši zaštitu slobode govora korisnika u zemlji, no to mu nije pomoglo i uslijedila je jednoglasna odluka sudaca o zabrani.
Trumpova intervencija izazvala je podjele unutar njegove stranke. Predsjednik Odbora za obavještajna pitanja Senata, Tom Cotton, izjavio je da će svaka tvrtka koja podržava TikTok prekršiti zakon, a novi predsjednik je najavio da će osigurati zaštitu tih tvrtki od odgovornosti.
Profesor prava sa Sveučilišta Richmond, Carl Tobias, rekao je da zakon uključuje odredbu koja omogućuje Trumpu odgodu zabrane do 90 dana ako može dokazati da tvrtka ostvaruje značajan napredak u ublažavanju sigurnosnih problema. Ipak, ostaje nejasno jesu li ti uvjeti ispunjeni, ističe BBC.
TikTokov povratak potaknuo je pravne i političke dileme te će one vjerojatno trajati sve dok se ne razjasni situacija s izvršnom naredbom o zabrani i dugoročnim statusom aplikacije.