Hrvatska je ušla u elitno zvjezdano društvo zemalja koje su ostvarile svoje prve svemirske korake. U subotu 21. prosinca, u 12:34 prema hrvatskom vremenu, lansiran je prvi hrvatski satelit CroCube, i to iz baze Vandenbergh u Kaliforniji, na raketi Falcon 9 tvrtke SpaceX Elona Muska. Riječ je o nanosatelitu, prvom sastavljenom i registriranom u Hrvatskoj, kockici simboličnih crveno-bijelih boja. Priču kockastog satelita možete pratiti i putem aplikacije CroCube
Kako je ranije u razgovoru za tportal objasnila voditeljica misije Daniela Jović - kilogram težak, veličine 10x10x10 centimetra i oznake 9A0CC, CroCube je zamišljen kao satelit koji će u orbiti provesti dvije godine i pomoću dvije kamere fotografirati planet Zemlju i Hrvatsku.
Zemlju će obići 16 puta u danu na visini od oko 510 kilometara, a u tri, četiri obilaska bit će iznad Hrvatske. za CroCubea neće ostati svemirski otpad jer će naposljetku ući u atmosferu i izgorjeti.
Ukupna vrijednost misije iznosi 130.000 eura. Svi podaci koji se dobiju, pa tako i telemetrija, odnosno zdravstveno stanje satelita – bit će dostupni svim građanima Hrvatske, tvrtkama i studentima koji ih žele koristiti. Sa satelitom će komunicirati radiovezom, a HAKOM im pomaže u dodjeli i koordinaciji frekvencija putem kojih se šalju i primaju podaci.
Iako tim okupljen oko CroCubea ne očekuje profit od misije, s obzirom na to da ona ima volonterski karakter, kapetanica Jović nada se da će Hrvatska prepoznati potencijal ulaganja u svemirske tehnologije te da će hrvatski znanstvenici dobiti svoje satelite koje mogu lansirati i putem njih dobiti vrijedne podatke iz svemira. Jović je u razgovoru za tportal istaknula i da je CroCube također inicijativa za popularizaciju znanosti među građanima.
'Povijesni trenutak za Hrvatsku'
'Ova kockica je povijesni trenutak za Hrvatsku i njezinu budućnost u svemiru, svemirskim tehnologijama, za hrvatsko gospodarstvo i identitet hrvatskog naroda - dakle više je od samog satelita. Osjećamo ponos i uzbuđenje i zahvalni smo svim stručnjacima i partnerima iz Hrvatske i svijeta s kojima smo surađivali na ovom projektu.
To je korak naprijed za Hrvatsku u području svemirske tehnologije. Registracija i pripreme pokazuju da imamo tehničku spremnost za sudjelovanje u takvim projektima. Prva hrvatska kockica u svemiru spaja nas s međunarodnim partnerima i to je novi poticaj daljnjim koracima prema članstvu Hrvatske u Europskoj svemirskoj agenciji.
Naš tim od 30-ak članova pronašao je šest lokalnih tvrtki koje su prepoznale izazove svemirske industrije. Vjerujemo da će naše lansiranje potaknuti i druge tvrtke da se usude sanjati. Prva kockica je dokaz da je moguće dohvatiti svemir i iz Hrvatske', poručila je Jović ranije.
Ljubav prema svemiru
Slovačka tvrtka Spacemanic i Društvo za edukacije izvan okvira (EVO) partneri su misije CroCubea, za čije je lansiranje Daniela možda i najviše zaslužna kao operativna direktorica Spacemanica, gdje je zadužena za administrativne poslove, prodaju i marketing. Rodom je iz Slovačke, no oduvijek je, još dok je s roditeljima ljetovala na Jadranu, sanjala o životu u Hrvatskoj. To se prije 13 godina i obistinilo – spakirala je kofere i doselila se ovdje.
Najprije je živjela na moru, no ubrzo se preselila u Zagreb, među ostalim zbog poslovnih mogućnosti. U svemir se zaljubila i ne tako davno, kad je osjetila da je vrijeme za promjene, nakon što je 11 godina provela u telekomunikacijama.
Tri godine nakon što je prvi put posjetila Spacemanic, Daniela je uz puno truda i učenja postala operativna direktorica tvrtke te je posebno raduje to što u svom poslu ima doticaj s NASA-om, SpaceX-om te Europskom svemirskom agencijom.