Facebook bi se u Velikoj Britaniji mogao naći pod istragom zbog toga što odbija ukloniti potencijalno ilegalan teroristički sadržaj i dječju pornografiju, usprkos tome što mu je ukazano na postojanje takvih sadržaja
Najveća društvena mreža svijeta nije uklonila na desetke slika i video zapisa koje su moderatori označili, uključujući i prikaz kako pripadnici Islamske države odrubljuju nekome glavu, nekoliko nasilnih stripova pedofilske tematike, video koji prikazuje seksualno zlostavljanje djeteta i promidžbene postere kojima se slavi nedavne terorističke napade u Londonu i Egiptu.
Koristeći lažni profil na Facebooku kreiran prošlog mjeseca, novinar britanskog Timesa koji se predstavljao kao tridesetogodišnji IT-jevac u kratko vrijeme našao je na desetke spornih slika vezanih uz džihadiste i pedofile.
Facebook je neke slike uklonio, no zadržao objave poput one u kojoj džihadisti obećavaju kako će 'donijeti rat u vaše domove', kao i službeno ISIS-ovo priopćenje u kojem se veliča pokolj 91 'kršćanskog ratnika' u nedavnom terorističkom napadu na dvije crkve u Egiptu.
Moderatori, koji su smješteni u Irskoj, Sjedinjenim Državama (Kalifornija i Teksas) te Indiji, nisu uklonili video odrubljivanja glave taoca ISIS-a. Stripove pedofilskog sadržaja uklonili su tek nakon što ih je Times službeno kontaktirao.
Odrubljivanje glave nije nasilno?
Facebookovi algoritmi čak su i promicali pojedine sporne sadržaje predlažući korisnicima učlanjivanje u grupe i praćenje profila koji su ih objavljivali.
Odgovor na kritike bit će poznat svima koji su ikad pokušali Facebooku prijaviti nedoličan sadržaj: moderatori su uzvratili kako sporne objave nisu prekršile standardne zajednice koji vrijede na toj društvenoj mreži. Pa tako prikazivanje odrubljivanja glave nije prikazivanje nasilja.
Ponašanje moderatora treba gledati kao ponašanje Facebooka kao tvrtke, smatraju u Timesu. Već su kontaktirali policiju i predali im prikupljene materijale.
Mark Zuckerberg i društvo prošle su godine zaradili deset milijardi dolara prodajući ciljane oglase publici od kojih dvije milijarde korisnika mjesečno. Potiče korisnike na širenje mreža kontakata, nudeći im ujedno personalizirano iskustvo temeljeno na onome što ih zanima.
Već su više puta kritizirani zbog toga što omogućavaju džihadistima, kriminalcima i pedofilima neometano djelovanje, olakšavajući im pristup žrtvama i kontakt sa skupinama koje dijele njihove stavove i svjetonazore.
Više: Times