Američki tehnološki div suočio se s kaznom Europske unije zbog stvaranja monopola. Od enormne novčane naknade gore su samo sankcije koje će tvrtki biti nametnute
Google je dobio kaznu od 5 milijardi dolara zbog kršenja antitrustovskih zakona Europske unije. Bloomberg News piše da je Europska komisija odlučila kazniti Googleovo povezivanje aplikacija za Android. Komisija smatra da Google zloupotrebljava dominaciju na tržištu s Androidom, spajajući svoju tražilicu i Chromeove aplikacije u operativni sustav. Google je navodno blokirao proizvođače telefona koji koriste iskrivljenu verziju Androida.
Nova rekordna kazna premašila je kaznu od 2,7 milijardi dolara iz prošle godine koju je Google dobio zbog manipuliranja rezultatima pretraživanja. Tehnološki div sa sjedištem u Americi i dalje odbija prihvatiti tu presudu i spor bi mogao trajati godinama.
Osim Googlea, i Facebook, Intel i Microsoft su se naši na udaru velikih novčanih kazni Europske komisije. Microsoftu je dva puta izrečena novčana kazna, a Apple je EU morao platiti 15,4 milijarde američkih dolara poreza.
Europska komisija istraživala je slučaj Android tijekom proteklih godina nakon što su se suparnici žalili da Google zloupotrebljava svoj tržišni položaj. Tvrtka FairSearch prva je podnijela tužbu protiv Googlea 2013. godine, a u toj su grupi bile tvrtke poput Nokije, Microsofta i Oraclea.
'Android potiče konkurenciju'
O novoj kazni oglasio se preko Twittera i Google.
'Android je stvorio više izbora za sve, a ne manje. Snažan ekosustav, brzo rastuća inovativnost i niže cijene su klasični znakovi črste konkurencije. Apelirat ćemo na odluku Komisije', kratko su napisali.
Tri ključne stvari za koje Europska komisija optužuje Google:
- Proizvođačima mobilnih telefona postavio je uvjet da moraju prije puštanja u prodaju instalirati Googlov alat za pretraživanje (Chrome) kao uvjet za licenciranje Googleove trgovine aplikacija (Play Store)
- Google je platio velikim proizvođačima i operaterima mobilnih mreža da ekskluzivno instaliraju njegovu aplikaciju za pretraživanje na svojim uređajima
- I spriječio je proizvođače da prodaju pametne telefne sa alternativnim verzijama Androida koje nisu odobrene od strane Googlea (takozvani 'Android forks').
internet sigurnost
Pogledajte što je Google dosad učinio kako bi nas zaštitio od opasnosti interneta
Istraga traje nekoliko godina
Bivši izvršni direktor tvrtke Microsoft Steve Ballmer nazvao je Google 'monopolom' u to vrijeme i onaj kojeg vlasti trebaju kontrolirati. Iako su Google i Microsoft prije nekoliko godina okončali svoje neslaganje oko patenta u sustavu Android, to nije zaustavilo EU da ponovno istraži izvorne optužbe.
Android se odavno smatrao softverom otvorenog koda, ali Google je polako počeo dodavati ključne komponente u svoj softver na platformi Google Play Services te povezane ugovore. Uz takve sporazume o sprečavanju fragmentacije proizvođači ostaju na Googleovoj verziji Androida pa se većina mobilnih uređaja, osim u Kini, isporučuje s Googleovim softverom i uslugama koje se nalaze u paketu.
Iako je novčana kazna značajna, akcije na koje EU može prisiliti Google imat će daleko veći utjecaj na tvrtku i Android. Google bi se sada mogao suočiti s vlastitim 'Microsoftovom aferom' i višegodišnjim nadzorom Europske komisije kako bi se osiguralo da više ne pokuša zlouporabiti tržišnu dominaciju, piše The Verge.
Cijelu službenu izjavu Googleovog direktora Sundara Pichaija možete pročitati ovdje.