Kad je Gmail u pitanju, žele li pristup sadržaju korisničke elektroničke pošte, vlasti u Sjedinjenim Državama moraju pribaviti sudski nalog
Prema novom Googleovom izvješću o transparentnosti (Transparency Report), koje pokriva razdoblje od srpnja do prosinca prošle godine, vlasti u Sjedinjenim Državama i dalje prednjače po broju zahtjeva za korisničkim podacima.
Savezne, državne i lokalne vlasti uputile su više od 8.400 zahtjeva za gotovo 15 tisuća korisničkih računa, puno više od Indije, koja je iduća na popisu. Na 88 posto tih zahtjeva Google je bar donekle pozitivno odgovorio.
Google je po prvi put iznio podatke o tome koliko je kojih zahtjeva bilo. Tako je 22 posto bilo vezano uz nalog potkrijepljen opravdanom sumnjom, temeljen na Zakonu o privatnosti u elektroničkim komunikacijama (Electronic Communications Privacy Act, kraće ECPA), a često su korištene i subpoene temeljene na tom zakonu, zato što je do njih lakše doći.
U Googleu tvrde kako su za pristup sadržaju e-pošte u Gmailu od vlasti u pravilu tražili sudski nalog. Što ih, piše Ars Technica, čini jednom od malobrojnih iznimki među pružateljima usluge e-pošte.
U prilog im je išla i presuda prizivnog suda iz 2010. godine, prema kojoj se zaštita od nerazumne premetačine i zapljene, ugrađena u američki Ustav, odnosi i na e-poštu.
Prema Googleovom izvješću, hrvatske vlasti i institucije tijekom navedenog razdoblja nisu uputile niti jedan zahtjev za pristup korisničkim podacima i uklanjanje sadržaja.