IDEJA IZ RIJEKE

Hranu ćemo uzgajati na krovovima nebodera, i to uz 95 posto manje vode

22.05.2017 u 10:02

Bionic
Reading

Hoćemo li uzgajati hranu u gradovima, na krovovima nebodera? Hoćemo, ako se pita mladog inovatora iz Rijeke, a to bi nam se moglo i isplatiti

Osnovna ideja projekta GrowCity je EcoBox, u potpunosti prijenosan sustav za uzgoj hrane. Riječ je o mobilnoj farmi u brodskom kontejneru koja na godišnjoj razini na površini od 28 kvadrata ima uzgojni kapacitet pola hektara zemlje. 

'To je moguće zbog kontrolirane klime u kontejneru, čime je uklonjena sezonalnost uzgoja, ali i zbog tehnički naprednog načina prehranjivanja i navodnjavanja biljaka. Računalni sustav koji upravlja cijelim procesom uzgoja čini uvjete za uzgoj optimalnim te uzgoj na bilo kojoj lokaciji u svijetu mogućim.  

Posebnost EcoBoxa je i ušteda 95 posto vode u odnosu na klasični poljoprivredni uzgoj', objašnjava Ante Toni Debelić, idejni začetnik projekta s kojim je odnio pobjedu tijekom nedavnog natjecanja Ideja godine 2017.

Osim EcoBoxa, za uzgoj je potrebno osigurati priključak za struju i vodu. Debelić kaže kako će u njemu biti moguće uzgajati gotovo sve vrste bilja: voće, povrće, cvijeće, ali i egzotične biljke i sorte koje rastu u samo određenim geografskim područjima.

OPG-ovi u gradovima? Zašto ne! 

'Uzgajanje bilja koje na našem tržištu nije prisutno u velikim količinama omogućilo bi kupcima EcoBoxa povrat ulaganja u roku od godine dana, a u godinama nakon toga zaradu više od stotinu tisuću kuna godišnje', tvrdi Debelić.

Kontejner je početna ideja osnovnog prototipa. Njegov se vanjski izgled može mijenjati ovisno o okolišu u kojem je postavljen i namjenim. Tako ga je, recimo, moguće oslikati kako bi se bolje uklopio u okolinu.  

GrowCity EcoBox Izvor: Ante Toni Debelić / Autor: Ante Toni Debelić

Ima dvostruku primjenu: postavljanje u vrtove (korištenje za privatne potrebe), ali i razvitak malih i srednjih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Moguće ga je smjestiti ga na brojne ravne krovove zgrada kakvih u Rijeci ima puno, pogotovo nebodera i peterokatnica.

Ideja iz Manile 

Trenutak koji je pokrenuo Debelićevu maštu dogodio se u Manili na Filipinima, tijekom obiteljskog putovanja. Svakodnevna prometna gužva i dugotrajno čekanje u koloni navelo me na razmišljanje o nepraktičnosti prijevoza hrane iz udaljenih mjesta uzgoja do polica u trgovini. 

'Već prije čitao sam o farmama u zatvorenom prostoru i njihovoj učinkovitosti. Jednog dana sam u Rijeci bacio pogled na luku i sinula mi je ideja da bi takav tip farme u brodskom kontejneru bio iznimno praktičan', objašanjava Debelić.

U razvoju ideje i pripremi za natjecanje Ideja godine 2017. mladom inovatoru najviše je pomogla mentorica i profesorica Alenka Šuljić Petrc, savjetima, sugestijama i podrškom održavala nužnu razinu motivacije i samopouzdanja potrebnu za nadilaženje problema. 

Veliku pomoć pružili su i drugi profesori Salezijanske klasične gimnazije u Rijeci, koji su pokazali izniman interes za projekt te razumijevanje za izostanke s nastave, kao i ravnatelj gimnazije don Niko Tunjić.  'Naravno, tu je i moja obitelj, bez čije podrške sve ovo ne bi bilo moguće', dodaje Debelić.

Traže se investitori

Prvi korak u daljnjem razvoju je izrada prototipa u sklopu Salezijanske klasične gimnazije u Rijeci, kako bi potencijalnim investitorima mogli ponuditi opipljiv proizvod i demonstrirati mogućnosti koje nudi. U planu je izrada zahtjeva za povlačenje sredstava iz fondova Europske unije i drugih izvora financijskih poticaja.

Nama se čini kako bi ovakav projekt, uz odgovarajuću pripremu, dobro prošao i na nekoj od platformi za crowdfunding.

'Osobna želja mi je da ova ideja zaživi u Hrvatskoj, kako bi ukazala mladima i poduzetnicima da je Hrvatska zemlja inovacija, okolina zrela za poduzetnike i startupove', kaže Debelić koji trenutno je skuplja kritike, savjete i druge potrebne informacije kako bi moguće pogreške sveo na minimum.

'Drago mi je što sam naišao na ovakvu količinu podrške i potpore koja dolazi iz svih smjerova. To me iznimno motivira da napravim sve kako bi ovaj projekt iz ideje postao opipljiv proizvod', zaključuje Debelić.