Pod egidom 'Nitko ne smije biti zapostavljen' (Leaving no one behind), u prijestolnici Poljske, Varšavi, od 21. do 26. srpnja održava se četvrto izdanje 'Ljetne škole za žensko vodstvo u digitalnom dobu' – dio European Leadership Academy tvrtke Huawei, s ciljem edukacije o tehnologiji te osnaživanja i razvoja talenata žena u Europi. U protekle tri godine kroz edukacije za žensko vodstvo u digitalnom dobu prošlo je više od 100 djevojaka
Program je započeo u ponedjeljak 21. srpnja svečanom inauguracijom u Staroj oranžeriji u Varšavi, gdje su liderice i mentorice, poslovne stručnjakinje i političarke inspirirale studentice da iskoriste ovu priliku za profesionalni i osobni razvoj. Ljetno izdanje škole okupilo je ukupno 29 sudionica koje predstavljaju 27 država članica Europske unije, uz šest zemalja zapadnog Balkana te Ukrajinu.
Pritom je Hrvatska jedina zemlja čije su polaznice dva puta pobijedile u programu. U prvom izdanju Dalia Alić osvojila je glavnu nagradu – Future Leader Award - a dvije godine kasnije u Španjolskoj je pobijedila Rina Bogdanović.
Sudionice dolaze iz različitih sredina i znanstvenih područja, uključujući inženjerstvo, medicinu, humanističke i društvene znanosti, no predstavnici Huaweija istaknuli su da ih ujedinjuje želja da naprave razliku. Sve ih je odabrao neovisni žiri te su dobile Huaweijeve stipendije za pohađanje škole. Tijekom cijelog tjedna djevojke su u Varšavi sa stručnjacima i mentorima prolazile kroz različite edukacije, predavanja, inspirativne sesije i radionice, a dobiveno znanje i iskustvo predstavit će u završnim projektima.
Tom smo prilikom porazgovarali s Bertom Herrero, direktoricom Europske akademije za liderstvo i voditeljicom za raznolikost, ravnopravnost i inkluziju za Huawei Europe, osvrnuvši se najprije na moto ljetne škole u Varšavi.
'Nitko ne smije biti zapostavljen u digitalno doba, zbog čega smo odabrali 'Leaving no one behind' kao ovogodišnji i inače Huaweijev moto - svatko treba imati pristup tehnologiji i različitim mogućnostima kako bi mogao ostvariti svoj puni potencijal. U našoj ljetnoj školi to je posebice važna poruka jer radite u timu, okupljate ljude i trebate ih ne samo uvjeriti, već i motivirati, tako da zajedno možete stvarati nove ideje', istaknula je Herrero u razgovoru za tportal.
Tehnološka etika i genAI
'U svijetu u kojem možete biti bilo što, budite osoba koja gradi mostove. Svaka revolucionarna inovacija mora početi etičkim razmatranjem', rekla je ranije Herrero, ističući potrebu za etičkim pionirima koji utjelovljuju integritet i odgovornost.
Stoga smo se dotaknule i fokusa ljetne škole - etike u tehnologiji i (generativne) umjetne inteligencije. 'O nama ovisi kako ćemo i za što točno koristiti umjetnu inteligenciju, kao i sa svakom drugom tehnologijom. Djevojkama u našoj školi kažemo da AI može pomoći u zdravstvu, s klimatskim primjenama, jednakom pristupu obrazovanju, među ostalim. Ne mislim da će umjetna inteligencija tako brzo zamijeniti naše poslove, ali nam može pomoći da budemo bolji radnici, kreativniji, sretniji; pomoći nam da pretvorimo neku ideju u poslovni model', ističe direktorica.
I ove je godine održano nekoliko predavanja i radionica za sudionice o različitim temama; od vodstva i javnog govora do tema održivosti i tehnoloških učinaka. No poseban fokus bio je, kaže Herrero, na poduzetništvu.
'Uočili smo da naše studentice imaju sjajne poslovne ideje koje žele razviti, stoga ih educiramo kako pitchati projekt, kako prikupiti novac, dobiti potpore. Također više govorimo o generativnoj umjetnoj inteligenciji. Inženjeri i informatičari često će nas podsjetiti da je umjetna inteligencija već dugo ovdje, ali sada je prisutnija u medijima i svi žele znati više o tome, zbog čega smo toj temi posvetili cijelu jednu sesiju u Varšavi. Naše sudionice također su uključene u pitanja ženskih prava, stoga je fokus bio i na zagovaranju (stavova)', ističe Herrero, dodajući da je veseli to što svake godine bilježe sve više prijava; od 2021. do 2024. imali su ih više od 12.000.
Ljubav prema Hrvatskoj
Usto je Huaweijeva Leadership akademija nominirana za Digital Skills Awards 2024., koju dodjeljuje Europska komisija, s ciljem nagrađivanja doprinosa projekata i organizacija posvećenih osnaživanju pojedinaca u pogledu digitalnih vještina. Europska leadership akademija ušla je uži izbor u kategoriji Žene u ICT karijerama za dva vodeća programa – 'Škola za ženski leadership u digitalno doba' te 'Ženska akademija za ruralne inovacije'.
Potonja je posvećena ženama u ruralnim krajevima u kojima nije veći samo rodni jaz, već je i manje prilika nego u urbanim dijelovima. 'Ako ste žena koja živi u ruralnom kraju, možda ste izvrsni i imate sjajne ideje, no ne i dovoljno prilika; zato je ovaj program važan i nastavljamo s njime. Velika nam je čast što smo bili nominirani iako nismo pobijedili, pogotovo jer smo se natjecali s velikim i sjajnim projektima iz cijele Europe', kaže Herrero.
Priznala nam je i da gaji posebnu ljubav prema Lijepoj Našoj. 'Hrvatska je doista jedna od najljepših zemalja na svijetu, a često sam ljetovala na vašoj obali. Međutim ne volim Hrvatsku samo zbog njezine ljepote; primijetila sam nešto posebno kod Hrvatica - pune su snage i otpornosti, ne odustaju, žele da se čuje za njih, imaju stav. Mislim da biste trebali biti ponosni na žene u svojoj zemlji. Dokaz tog uspjeha su i dvije pobjednice našeg programa - Dalia i Rina.
Važno je istaknuti i da su mnogi muškarci u Hrvatskoj veliki zagovornici ravnopravnosti. To je doista važno jer ako želimo jednakost, ne možemo to učiniti same, potrebna je suradnja žena i muškaraca da to postignemo. Čestitamo Hrvatskoj na svim uspjesima i napretku i veselimo se nastavku suradnje!' zaključila je Herrero.