Godina 2024. bila je povoljna za većinu milijardera, zahvaljujući velikom rastu tehnoloških dionica i pozitivnim tržišnim pomacima nakon američkih predsjedničkih izbora
Nasdaq je porastao za 33 posto, a S&P 500 za 25 posto, što je dodatno obogatilo već ionako ultra-bogate čiji su portfelji snažno vezani uz te indekse. Međutim, nije sve bilo tako bajno.
Dok su milijarderi iz tehnološkog sektora zabilježili nevjerojatne dobitke, oni koji se oslanjaju na luksuznu industriju suočili su se s gubicima zbog poteškoća na globalnom tržištu, piše Business Insider.
Najveći pobjednici 2024. godine
Elon Musk, čije je bogatstvo procijenjeno na vrtoglavih 468 milijardi dolara, gotovo je udvostručio svoju neto vrijednost zahvaljujući rastu Teslinih dionica (porast od 70 posto) i SpaceX-a čija je procijenjena vrijednost sada 350 milijardi dolara. Muskova bliska suradnja s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom, kojem je donirao 200 milijuna dolara, dodatno je pojačala povjerenje investitora u njegove tvrtke.
Mark Zuckerberg, čija neto vrijednost sada iznosi 213 milijardi dolara, profitirao je od snažne godine za Meta Platforms (vlasnik Facebooka, Instagrama, WhatsAppa). Dionice Mete porasle su više od 70 posto zahvaljujući uspješnom oglašivačkom poslovanju i značajnim ulaganjima u umjetnu inteligenciju.
Jensen Huang, osnivač i izvršni direktor Nvidije, vrijedi više od 122 milijarde dolara. Nvidia, kao lider u proizvodnji AI čipova, zabilježila je porast dionica od 175 posto u 2024. godini.
Osnivač Oraclea, Larry Ellison, sada vrijedi 193 milijarde dolara. Oracleove dionice porasle su za više od 60 posto, zahvaljujući njihovim aplikacijama za oblak i AI infrastrukturi. Osim toga, Ellison posjeduje više od jedan posto Teslinih dionica, što dodatno doprinosi njegovom bogatstvu.
Jeff Bezos, suosnivač Amazona, ima bogatstvo vrijedno 246 milijardi dolara. Amazonove dionice, koje su porasle za više od 45 posto u 2024., donijele su Bezosu značajnu dobit, podržanu rastom u e-trgovini i računalstvu u oblaku.
Najveći gubitnici 2024. godine
Bernard Arnault, šef LVMH-a, čija je neto vrijednost sada 176 milijardi dolara, bio je najveći gubitnik godine. Dionice luksuznog giganta pale su zbog izazova na kineskom tržištu, uključujući krizu nekretnina i visoku nezaposlenost mladih.
Nasljednica L'Oréala, Françoise Bettencourt Meyers, zabilježila je pad bogatstva na 75 milijardi dolara, jer su prodaje u Kini značajno oslabile. Dionice L'Oréala pale su više od 26 posto tijekom godine.
Meksički milijarder Carlos Slim, čija se neto vrijednost sada procjenjuje na 82 milijarde dolara, pretrpio je gubitke zbog pada vrijednosti dionica América Móvila, telekomunikacijskog giganta u kojem ima velik udio.
Osnivač Pinduodua, Colin Huang, čije se bogatstvo sada procjenjuje na 35 milijardi dolara, suočio se s padom dionica tvrtke za više od 30 posto. Konkurencija i promjene u potrošačkim navikama dodatno su pogodile njegovu imovinu.
Osnivač luksuznog konglomerata Kering, François Pinault, sada vrijedi 22 milijarde dolara. Dionice Keringa, koji uključuje brendove poput Guccija i Balenciage, pale su za više od 40 posto zbog slabih rezultata na tržištu luksuzne robe.