Iako se u potpunosti može automatizirati samo pet posto poslova, studija analitičke kuće McKinsey pokazuje da se u 60 posto poslova može automatizirati barem trećina osnovnih aktivnosti
'Prošle godine prodano je rekordnih 422.000 robota, a cijela robotska industrija dostigla je vrijednost od 16,5 milijardi dolara. Prosječna vrijednost robota iznosi 39.000 dolara, čime možemo zaključiti da je tehnologija ušla duboko u komercijalnu fazu', rekao je Krešimir Mlinarić, direktor Adacte Hrvatska, otvarajući 8. Adacta godišnji susret ljudi iz domaće i regionalne ICT zajednice.
Tema ovogodišnjeg susreta bila je 'Intelligent business', koncept koji objedinjuje ICT novosti i tehnološke trendove u poslovanju s općenitim poslovnim temema vezanim uz društvo, ljudski potencijal, inovativnost i transformaciju poslovanja u dobu umjetne inteligencije.
'Najveći rast zabilježen je u segmentu tzv. Cobota, kolaboracijskih industrijskih robota, odnosno robota dizajnirani da dijele radni prostor s ljudima', izvukao je Mlinarić podatke iz godišnjeg izvješća World Roboticsa, navodeći primjer iz zrakoplovstva. 'U komercijalnom letu pilot danas upravlja avionom između tri i sedam minuta, ostalo radi stroj'.
Čak 45 posto svih aktivnosti na tržištu rada može biti zamijenjeno danas dostupnom tehnologijom, ali svega pet posto radnih mjesta može biti u potpunosti automatizirano, pokazuje istraživanje analitičke kuće McKinsey, Pa iako se u potpunosti može automatizirati samo pet posto poslova, studija pokazuje da se u 60 posto poslova može automatizirati barem trećina osnovnih aktivnosti.
'Budućnost rada nije crna; manji broj poslova će nestati, neki će nastati, no svi će se poslovi transformirati', zaključio je Mlinarić koji cjeloživotno učenje i konstantno ulaganje u znanje i kompetencije smatra presudnim za uspjeh na tržištu rada.
Promjene su brže u IT industriji jer ona stvara i pokreće tehnološke trendove, kaže Mlinarić. Prema podacima iz 2016. u Hrvatskoj je bilo šest robota na 10.000 zaposlenika, dok je svjketskiprosjek puno veći, čak 74 robota na 10.000 zaposlenika.
'Budućnost je načelno teško predvidljiva no jasno je da će se tehnologija u poslovanju značajno promijeniti', smatra Igor Pavleković iz Microsofta. Prema istraživanju analitičke kuće IDC, količina generiranih podataka će do 2025. porasti deset puta, a IoT tržište povezivih uređaja će do 2020. biti vrijedno 1,29 bilijuna dolara. Analitička kuća Deloitte pak procjenjuje kako će do 2020. čak 82 posto organizacija koristiti neki vid umjetne inteligencije u poslovanju.
Predavanja su između ostalih održali i Mladen Pejković, stariji izvršni direktor u Atlantic Grupi, Michael Mueller iz Raiffeisenbank Austria i Matjaž Fajfar, direktor Adacta Srbija. U poslijepodnevnom dijelu konferencije predstavljeni su tehnološki noviteti i trendove te prikazane studije slučaja, uspješne priče i iskustva.