MIT-ova nova tehnologija prijenosa podataka radio valovima mogla bi san o bežičnoj stvarnosti pretvoriti u stvarnost
Želite li koristiti većinu današnjih konzola za virtualnu stvarnost - poput Oculus Rifta, HTC-ovog Vivea ili PS VR-a - morate prihvatiti kako ste osuđeni to činiti uz pomoć kabela.
Rješenje za taj problem možda imaju istraživači u Laboratoriju za računalnu znanost i umjetnu inteligenciju (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, CSAIL). Zove se MoVr, bežičnom sustavu za virtualnu stvarnost koji umjesto Wi-Fija ili Bluetootha koristi radio signal za dramatično brži prijenos podataka od računala do konzole od onog na koji smo navikli.
Već postoje rješenja koja ne uključuju povezivanje kabelom. Googleov Daydream View i Samsungov Gear VR prebacili su obradu podataka na mobitel u konzoli, a postoje i prijedlozi koji predviđaju VR naprtnjače u kojima bi nosili računala. Oba pristupa imaju svoja ograničenja.
Glavna prepreka je latencija, na koju je virtualna stvarnost posebno osjetljiva, kao i ogromna propusnost podataka koja je potrebna kako bi virtualna stvarnost funkcionirala. U MIT-ovom timu tvrde kako to mogu riješiti pomoću radio valova.
Problem s korištenjem te tehnologije je to što signal ne savladava dobro prepreke. MoVR to rješava tako što funkcionira kao programibilno ogledalo koje može usmjeriti signal prema konzoli čak i dok se ona kreće, kako bi stizao izravno do prijamnika.
Zasad je MoVR na razini prototipa. No, u MIT-u se nadaju kako će sustav uspjeti dovoljno smanjiti kako bi više bežičnih sustava moglo funkcionirati u istoj prostoriji bez međusobnog ometanja.
Više:Verge