Prva panel diskusija na konferenciji WinDays koja se u četvrtak i petak održava u Rovinju bila je posvećena jednoj od top tema u ICT-u u posljednjih nekoliko godina, cloud computingu, odnosno računalstvu u oblaku
Na panel diskusiji, koju je moderirao Aleksandar Stanković, sudjelovali su IT stručnjaci iz nekoliko domaćih ICT kompanija - Ratko Mutavdžić iz Microsofta, Krunoslav Šimatović iz Nexusa, Ante Katavić iz BIOS-a te Irena Jolić Šimović iz HT-a, no izostao je Darko Parić iz Ministarstva uprave Republike Hrvatske. Nažalost, jer su mnoga pitanja i teme na diskusiji bile vezane baš uz državnu upravu.
Za nezaobilaznu definiciju 'oblaka', pojma s kojim šira javnost i danas muku muči (iako većina Hrvata danas u nekom obliku koristi računalstvo u oblaku, pa makar u e-bankarstvu ili webmailu), potrudio se ovaj put Ratko Mutavdžić. 'Oblak bih usporedio s električnom utičnicom - mi jednostavno očekujemo da tamo negdje iza postoji električna energija', rekao je.
Svi prisutni su se spremno složili da je računalstvo u oblaku budućnost ICT-a te da taj pojam treba demistificirati i približiti ga krajnjem korisniku. U HT-u to rade, tvrdi Irena Šimović, tako da slušaju svoje korisnike. 'Mi učimo iz iskustva korisnika te odmah implementiramo njihove želje. Zadovoljni smo brojem korisnika i radimo na novim kanalima prodaje, partnerskim kanalima (...) Nismo još tamo gdje bismo htjeli biti, ali smo svjesni da moramo promijeniti ekosistem', rekla je.
Pojavilo se i nezaobilazno pitanje: koliko država shvaća prednosti cloud computinga?
'Država je izuzetno bitna i mi već 10 godina pokušavamo pozitivno utjecati na informatizaciju države', rekao je Mutavdžić, a s njime su se složili i ostali. S obzirom da je predstavnik državne uprave izostao, možemo se samo nadati da je ta komunikacija imala uspjeha.
No Irena Šimović je optimist. 'Svaka takva transformacija nije jednostavna, jer prvo treba postojati volja i strategija, a to treba potpomoći infrastrukturom. S današnjim cloudom imamo mogućnost preskočiti određeni vremenski period koji bi bio potreban da se država informatizira. Od nove Vlade imam velika očekivanja da ćemo u tome uspjeti. Mi u Hrvatskoj to možemo, jer nam generalno za bilo kakvu promjenu treba manje vremena nego nekoj većoj državi', izjavila je.