Iako u Hrvatskoj kradljivci još ne otimaju mobilne uređaje iz ruku korisnika, nije loše biti pripremljen i na takvu mogućnost
Pametni telefoni u Hrvatskoj najčešće se kradu iz jakni, džepova ili torbi nepažljivih vlasnika. No u velikim svjetskim metropolama nije rijetkost da se uređaji doslovno otimaju korisnicima iz ruku.
Krađe se obično događaju na autobusnim ili željezničkim stanicama, kad korisnici dok čekaju prijevoz surfaju internetom ili chataju sa svojim prijateljima.
Kradljivci se došeću ili dovezu biciklom do korisnika i otmu mu uređaj iz ruku. Dok se korisnik snađe i podigne pogled, kradljivci se već izgube u gužvi.
Kako biste spriječili da i vaš pametni telefon ne završi u rukama kradljivaca, About.com pripremio je nekoliko jednostavnih savjeta koje možete upotrijebiti ukoliko putujete u neku od svjetskih metropola.
Budite oprezni
Većina se krađa događa kad vlasnici pametnih telefona ne obraćaju pažnju na svoju okolinu jer su fokusirani na ono što se događa na ekranu njihovog uređaja.
Kako ne biste postali žrtva kradljivaca, podignite pogled s ekrana i promotrite što se događa oko vas. Upotrebljavajte hands-free kad želite obaviti nekakav poziv, a kad čekate odgovor na SMS ili chat poruku, spremite uređaj u džep.
Naravno, uz te savjete idu i oni već uobičajeni. Nemojte pisati poruke dok hodate ulicom, kako ne biste nehotice udarili u stup, kantu za smeće ili druge pješake.
Vežite ga
Do prije nekoliko godina bilo je uobičajeno vidjeti da ljudi po gradu hodaju s mobilnim telefonima obješenima oko vrata.
Popularne 'trakice' mogle su se dobiti bilo gdje, a oni modno osviješteniji birali su trakice ovisno o boji odjeće.
No, kako su telefoni postajali pametniji i ekrani veći, tako su postali i sve nespretniji za vješanje oko vrata. Zamijenile su ih šarene maske i zaštitne navlake.
Ipak, trakice nisu u potpunosti iščezle, već su se smanjile i preselile na ruku.
Svojevrsne 'narukvice' za pametne telefone mogu se pričvrstiti za telefon i tako spriječiti da ga netko otme iz ruke ili da vam ispadne dok plešete i snimate fotografije na koncertu omiljenog pjevača.
Primjer takve 'narukvice' je iPhone Wrist Strap koji se za 35 dolara (oko 200 kuna) može naručiti preko Photojojo Storea.
Ovisno o tome ima li vaš uređaj kariku ugrađenu u samo kućište ili ne, odaberite 'narukvicu' koja vam najbolje odgovara. I, naravno, nemojte zaboraviti provući ruku kroz 'narukvicu' kako biste 'vezali' uređaj za sebe.
Osigurajte se
Na tržištu postoji cijeli niz aplikacija koje su namijenjene zaštiti pametnih telefona i njihovom što bržem pronalasku ukoliko su ukradeni.
Jedna od takvih aplikacija koja je dostupna i za Android i za iOS je Prey Anti Teft. Ne samo da će vam nakon aktivacije slati izvještaje o tome gdje se vaš uređaj nalazi, već možete i zaključati uređaj, ali i napraviti fotografije osobe koja ga koristi.
Osnovna verzija aplikacije je besplatna i omogućava zaštitu do tri uređaja jednim korisničkim računom. Želite li pak dodatnu zaštitu i dodatne mogućnosti, Prey vam nudi i Pro verziju koja zahtijeva plaćanje godišnje pretplate.
Da bi Prey funkcionirao, morate ga instalirati prije no što vam uređaj bude ukraden.
Ukoliko to niste napravili, još nije sve izgubljeno. I korisnici Androida i korisnici iPhonea mogu pokušati pronaći svoj uređaj koristeći opciju 'pronađi moj uređaj'.
Kod iPhonea rad se o aplikaciji 'Find My Phone' koja će naći uređaj, pokazati njegovu lokaciju na karti, a ujedno pruža mogućnost brisanja osjetljivih podataka s uređaja.
Kod Androida čak ne morate imati instaliranu aplikaciju, već je dovoljno otići na Android Device Manager i ulogirati se svojim Google računom. Osim što možete pronaći lokaciju svog uređaja, zaključati ga i obrisati osjetljive podatke, Device Manager omogućava vam i aktivaciju zvona iako je uređaj stišan.
Međutim, Device Manager funkcionira samo ukoliko je uključen GPS na uređaju, odnosno omogućeno lociranje putem Wi-Fi mreže. Ako je uređaj isključen, Device Manager vam ne može pomoći.