TEHNO SAVJETI

Kako u 2025. što bolje iskoristiti tehnologiju? Evo nekoliko preporuka

25.01.2025 u 16:44

Bionic
Reading

Donosimo pregled savjeta, preporuka i trikova za koje vjerujemo da bi vam mogli biti korisni u narednih jedanaest i nešto mjeseci

Držanje koraka s razvojem i napretkom tehnologije ponekad može biti zahtjevno. Ali ne i neizvedivo - ako imate plan i znate na što treba obratiti pozornost.

Evo nekoliko preporuka za ovu godinu.

Neka umjetna inteligencija radi pametnije

Nemojte se zadržati samo na tome da vam ChatGPT sastavlja e-poštu. Alati generativne umjetne inteligencije otišli su već nekoliko koraka dalje.

Recimo, Googleov NotebookLM, eksperimentalni asistent za istraživanje umjetne inteligencije, omogućuje učitavanje ne samo teksta, već i videozapisa, poveznica i PDF-ova.

Pružit će sažetak sadržaja, odgovoriti na pitanja o njemu, pa i napraviti pregled poput podcasta ako to želite - sve dok organizira izvore i bilješke.

Kako alati umjetne inteligencije napreduju, očekujte da će više ovakvih značajki biti ugrađeno u svakodnevni softver.

Naravno, i dalje nemojte sve što vam ponudi uzeti zdravo za gotovo, već provjerite imate li posla s činjenicama ili halucinacijama.

Oslobodite se algoritma

Neke platforme, poput Netflixa, omogućuju brisanje povijesti gledanja, što može pomoći u kreiranju preporuka ispočetka (odaberite Hide all pod View activity).

Spotify ćete morati istrenirati diverzifikacijom slušanja da bi vam ponudio širi izbor. Odaberite popise za reprodukciju koji se posebno fokusiraju na novu glazbu ili, kao nekad, pitajte prijatelje što oni slušaju.

Upotrijebite način rada Private session ili odaberite Exclude from your taste profile kako biste spriječili da se u izboru glazbe nađe nešto što ne biste slušali svaki dan.

Naučite prepoznati videouradak umjetne inteligencije

Manipulirani videozapisi ili deepfakeovi nisu novitet, ali možete očekivati ​​sve više videozapisa koji su u potpunosti generirani umjetnom inteligencijom kako alati za pretvaranje teksta u video, kao što su Sora ili Movie Gen, postaju sveprisutni.

Potražite vodene žigove koji pokazuju da je video generirala umjetna inteligencija i pripazite na znakove kao što su pogreške u anatomiji ili čudna fizika.

Ne zaboravite ni na kontekst. Čini li se nešto posebno šokantnim, malo vjerojatnim ili neumjesnim, budite oprezni.

Budite na oprezu, izradite sigurnosnu kopiju (backup)

Kod nas to još nije tako često kao u inozemstvu, ali ima lopova koji - često na biciklima ili mopedima - grabe telefone prolaznika kako bi ih prodavali.

Napad te vrste teško možete spriječiti, ali možete ublažiti posljedice tako što ćete zaključati uređaj biometrijskom zaštitom, aktivirati značajku Find My Device i redovno izrađivati sigurnosne kopije svih sadržaja koji su vam važni.

Brojni proizvođači nude automatsku sinkronizaciju datoteka s uslugom u računalnom oblaku. Alternativno, možete pronaći opcije za određene medije u relevantnim postavkama telefona ili aplikacije.

Uhvatite se u koštac s tehnikom kojoj je vrijeme prošlo

Vjerojatno negdje u stanu ili kući imate ladicu (ormarić, kutiju) u kojoj su odbačeni uređaji, pokvarena elektronika i zapetljani kabeli.

Neka ovo bude godina u kojoj ćete osloboditi prostor tako što ćete se riješiti neželjenog e-otpada. Sve što ne koristite prodajte, poklonite ili odnesite u reciklažna dvorišta.

Ne zaboravite prije toga obrisati osobne podatke s prijenosnih računala i telefona vraćanjem na tvorničke postavke ili uklanjanjem tvrdog diska, piše Guardian.