Nvidia je dobila narudžbu temeljem koje će tijekom ove i iduće godine kineskim naručiteljima isporučiti grafičke procesore vrijedne pet milijardi USD
Najveći kineski web i pružatelji usluga u računalnom oblaku stoje u redu kako bi kupili što više Nvidijinih grafičkih procesora dok još mogu.
Kad je Bijela kuća najavila nova ograničenja američkih tehnoloških ulaganja u Kini, pojavilo se izvješće prema kojem su Alibaba, Baidu, ByteDance i Tencent zajedno naručili 100.000 grafičkih čipova Nvidia A800, vrijednih oko milijardu američkih dolara.
Ta je inačica tri godine starog procesora razvijena kako bi se zaobišla ograničenja pri izvozu američkog hardvera namijenjenog razvoju umjetne inteligencije u Kinu.
U istom je izvješću navedeno kako su te tvrtke naručile još grafičkih čipova, u vrijednosti četiri mlrd. USD, s rokovima isporuke tijekom iduće godine. Zasad još nije jasno o kojim je modelima riječ - moguće Hopper ili Ada Lovelace.
Proizvođači su se prilagodili
Bez ovih čipova nemoguće je trenirati značajnije velike jezične modele (Large Language Model, LLM) kao što su OpenAI-jev GPT-4, TII-jev Falcon-40B i serija Llama tvrtke Meta Plaftorms.
Nekoliko kineskih organizacija razvija vlastite LLM-ove kako bi mogle ponuditi konkurentske usluge.
Američka izvozna ograničenja, uvedena prošle godine, predviđaju IO propusnost na najviše 600 GB/s za akceleratore umjetne inteligencije namijenjene državama koje zabrinjavaju State Department.
Ideja je bila ograničiti izvedbu akceleratora kada su umreženi zajedno, odnosno njihovu korisnost za radna opterećenja s velikim parametrima pri razvoju umjetne inteligencije.
Zbog toga Nvidia, AMD i Intel kratko vrijeme nisu mogli prodavati procesore i akceleratore najnovije generacije u Kini. Proizvođači su se tome prilagodili smanjivanjem propusnosti i drugih specifikacija na svojim uređajima.
Dodatna ograničenja
Američki zakonodavci traže još stroža ograničenja izvoza, kao i daljnje spuštanje granice dopuštenih performansi.
Kina još nema čipove kojima bi mogla nadomjestiti hardver razvijen ili proizveden u Sjedinjenim Državama. Loongson, tvrtka koja predvodi razvoj kineskih procesora, godinama zaostaje za Intelom u pogledu performansi.
Kineski razvoj grafičkih čipova također je bio usporen ograničenjima vezanim uz američko intelektualno vlasništvo, na koje se oslanjaju glavni proizvođači.
Biren Technology, kineski proizvođač čipova koji razvija grafički procesor za podatkovne centre koje potom proizvodi u TSMC-u, bio je prisiljen promijeniti svoj dizajn kako bi se pridržavao istih ograničenja kao američki proizvođači čipova.
Alibaba Cloud ima Yitian 710, procesor za web poslužitelje sa 128 procesora u jezgri. Ali, licencu za tu tehnologiju drži ARM.
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena mogla bi ograničiti i financiranje tehnološkog razvoja u Kini.
Uz desetogodišnju zabranu kineskog razvoja za one koji iskoriste 39 mlrd. USD iz fonda temeljem zakona CHIPS, Biden je potpisao izvršnu uredbu kojom se ograničavaju ulaganja SAD-a u kineske tvrtke koje razvijaju određene tehnologije kao što su kvantno računalstvo, umrežavanje te razvoj umjetne inteligencije u vojne i obavještajne svrhe, piše Register.