Baidu je ove godine naručio čipove za umjetnu inteligenciju od Huaweija, tvrde dva upućena izvora, dodajući da se kineske biotehnološke kompanije pripremaju za mogući gubitak pristupa proizvodima američke Nvidije
Baidu spada sam kineski vrh u sektoru umjetne inteligencije (AI), a narudžbu je Huaweiju dostavio u kolovozu, u očekivanju novih američkih propisa o ograničenju izvoza čipova i alata koja su uvedena u listopadu i obuhvatila su i američkog diva Nvidiju, rekao je izvor.
Naručili su od Huawei Technologiesa 1600 čipova 910B Ascend za 200 servera, naveo je izvor, dodajući da je do listopada isporučeno više od 60 posto naručenih čipova ili njih oko tisuću. Huawei je čipove razvio kao alternativu Nvidijinom čipu A100.
Drugi izvor navodi da je ukupna vrijednost narudžbe otprilike 450 milijuna juana (57,6 milijuna eura), s rokom isporuke do kraja godine. Nijedan izvor nije želio biti imenovan jer su detalji posla povjerljivi.
Iako je narudžba malena u odnosu na tisuće čipova koje su velike kineske tehnološke tvrtke naručivale od Nvidije, izvori kažu da je značajna jer pokazuje da bi neke od njih mogle odustati od američkog dobavljača.
Poznato je da je Baidu dugogodišnji Nvidijin klijent, kao i njegovi konkurenti Tencent i Alibaba, ali nije bilo poznato da kupuje čipove za umjetnu inteligenciju i od Huaweija. Iako se Huaweijevi Ascend čipovi po mišljenju stručnjaka još ne mogu performansama mjeriti s Nvidijinima, prvi izvor kaže da su najsofisticiranija domaća opcija u Kini.
'Naručivali su 910B čipove kako bi se pripremili za budućnost u kojoj možda više neće moći kupovati od Nvidije', objasnio je. Baidu i Huawei nisu odgovorili na upit da komentiraju informaciju o narudžbi. Nvidia ju je odbila komentirati.
Huaweijeva web stranica kaže da surađuju s Baiduom od 2020. godine kako bi osigurali kompatibilnost Baiduove AI platforme i Huaweijevog hardvera. U kolovozu dvije tvrtke rekle su da će produbiti kompatibilnost Baiduovog jezičnog modela Ernie AI i Huaweijevih čipova Ascend.
Baidu je razvio vlastitu liniju Kunlun AI čipova, za koje kažu da podržavaju AI računalstvo, ali se u obučavanju jezičnog modela uglavnom oslanjao na Nvidijin A100 čip.
Analitičari su u listopadu prognozirali da će američka ograničenja Huaweiju otvoriti prostor za širenje na domaćem tržištu, vrijednom sedam milijardi dolara. Tvrtka podliježe američkom zakonu o kontroli izvoza od 2019.
U kolovozu Huawei je privukao pozornost međunarodne javnosti predstavljanjem novog modela mobitela u koji po procjeni analitičara ugradio vlastite procesore s naprednom tehnologijom, signalizirajući napredak u razvoju čipova, unatoč sankcijama.