Eksperiment koji je uključivao smanjenje radnog tjedna za jedan dan doveo je do povećanja produktivnosti od 40 posto u Microsoftovoj podružnici u Japanu, objavio je tehnološki gigant. Uz produktivnost, porasle su i uštede
Probni skraćeni radni tjedan bio je dio Microsoftovog projekta Work-Life Choice Challenge kojim se željelo ispitati ravnotežu između posla i života, Krajnji je cilj bio povećati kreativnost i produktivnost, pružajući zaposlenicima fleksibilnije radno vrijeme.
Microsoftova podružnica u Japanu zatvorila bi svoje urede svakog petka u kolovozu, da bi se na kraju utvrdilo kako se produktivnost rada povećala za 39,9% u usporedbi s kolovozom 2018. godine, objavila je tvrtka. Zaposlenicima je neradni petak bio normalno plaćen. Tvrtka je ujedno ograničila i vrijeme sastančenja na maksimalno pola sata, a poticana je i komunikacija na daljinu.
Nisu samo zaposlenici imali koristi od Microsoftovog četverodnevnog eksperimenta. Kompanija je otkrila da takav način rada štedi električnu energiju i uredske resurse. Broj ispisanih stranica smanjio se za 58,7 posto, dok je potrošnja električne energije smanjena za 23,1% u odnosu na kolovoz 2018. godine, priopćila je tvrtka.
Microsoft nije prva tvrtka koja je otkrila prednosti četverodnevnog radnog tjedna. Sličan je eksperiment proveo i Andrew Barnes, osnivač novozelandske tvrtke Perpetual Garden. Četverodnevni radni tjedan koristio je i zaposlenicima i kompaniji pa je takav način rada usvojen trajno, piše Business Insider.
Da ljudi žele raditi manje pokazalo je i lanjsko istraživanje provedeno na uzorku od 3000 zaposlenika iz osam zemalja. Većina je priznala da bi najradije radila četiri dana u tjednu ili manje.