Vizionar, poduzetnik i tehno čudak Elon Musk svakim se danom susreće s velikim i teškim odlukama. Ovo ga je ponukalo da razvije sustav pomoću kojeg će lakše i brže donositi ispravne odluke, a svoje preporuke dao je i šef Amazona i najbogatiji čovjek na svijetu Jeff Bezos
Šest pitanja koja si postavljate sami. Ovu metodu, čini se, koristi poznati poduzetnik Elon Musk koji je u nedavnom intervjuu objasnio svoj neobični pristup brzim procjenama.
Šest koraka do uspjeha
Riječ je o isprobanoj 'znanstvenoj metodi' kaže Musk te nadodaje 'ta metoda je vrlo korisna za donošenje vrlo složenih zaključaka Evo mentalnog procesa kroz koji šef Tesle prolazi svaki put kada nema pojma što učiniti.
- Postavite pitanje.
- Sakupite čim više dokaza za svoj odgovor.
- Razvijte aksiome zasnovane na tim dokazima i nakon toga svakom odredite vjerojatnost.
- Donesite zaključak temeljen na neosporivosti kako bi odlučili: jesu li ti aksiomi točni, jesu li relevantni, dovode li nužno do vaših trenutnih zaključaka i konačno - s kolikom vjerojatnošću.
- Pokušajte demantirati svoje zaključke. Zamolite druge da vam pomognu opovrgnuti vaše pretpostavke
- Ako nikome to ne uspije, vjerovatno ste u pravu, makar ni tada ne možete biti stopostotno sigurni.
Musk tvrdi da velik broj ljudi koristi metodu 'Istina je zato jer sam ja tako rekao'. Radi se o prilično, citiramo, 'neznanstvenom pristupu'.
Što kaže Bezos?
Šef Amazona Jeff Bezos također ima sustav za donošenje odluka. U pismu upućenom dioničarima odluke je razvrstao na dva tipa: tip 1 i tip 2. 'Odluke prvog tipa su posljedične i nepovratne ili skoro nepovratne - jednosmjerna vrata. Te odluke treba donositi metodičkim putem', piše Bezos.
Odluke drugog tipa su 'izmjenjive te se daju se poništiti - one su vrata u dva smjera.' Odluke drugog tipa treba donositi brzo, a donose ih male grupe ili pojedinci s jako dobrim osjećajem za procjenu', zaključio je Bezos.