Gama zrake

Nakon misteriozne eksplozije, zemaljski teleskopi otkrili najsjajniju svjetlost u svemiru

21.11.2019 u 09:49

Bionic
Reading

Dvije eksplozije u galaksijama udaljenim milijardama svjetlosnih godina nedavno su proizvele najsjajniju svjetlost u svemiru. Riječ je o eksploziji gama zraka; kratkim erupcijama najenergičnijeg oblika svjetlosti

Teleskopi su prvi prasak uhvatili u srpnju 2018. Drugi prasak, snimljen u siječnju ove godine, proizveo je svjetlost koja sadrži oko 100 milijardi puta više energije od svjetlosti vidljive ljudskim okom.

Gama zrake pojavljuju se bez upozorenja i traju samo nekoliko sekundi. Nepunu minutu nakon što su sateliti primijetili siječanjsku eksploziju, zemaljski teleskopi zakrenuli su se kako bi uhvatili poplavu tisuća čestica svjetlosti.

'To su daleko najsnažniji fotoni otkriveni iz praska gama zraka', rekla je Elisa Bernardini, stručnjakinja za gama zrake, u priopćenju za javnost. Više od 300 znanstvenika širom svijeta proučavalo je dobivene rezultate, a njihov je rad upravo objavljen u časopisu Nature.

Gama zrake pojavljuju se gotovo svakodnevno, bez upozorenja, i traju samo nekoliko sekundi. Te visokoenergetske eksplozije i dalje su neriješena zagonetka za znanstvenike. Astronomi misle da potječu od sudara neutronskih zvijezda ili od supernova - događaja u kojima zvijezdama ponestane goriva, prepuštaju se vlastitoj gravitaciji i urušavaju se u crne rupe.

'Eksplozije gama zraka najsnažnije su eksplozije poznate u svemiru i obično ispuštaju više energije u samo nekoliko sekundi nego što je naše Sunce ispustilo tijekom cijelog svog životnog vijeka', objašnjava David Berge. 'Oni mogu zabljesnuti kroz gotovo cijeli vidljivi svemir.'

MAGIC teleskopi Izvor: Društvene mreže / Autor: Magic Telescopes

Nakon kratkih, intenzivnih erupcija gama zraka slijede sati ili dani naknadnog sjaja.

'Mnogo onoga što smo u proteklih nekoliko desetljeća naučili o GRB-ovima, rafalima gama-zraka, proizlazi iz promatranja njihovog naknadnog svjetla', kaže NASA-ina znanstvenica Elizabeth Hays.

Ovo je prvi put da su znanstvenici uhvatili ultra-visokoenergetsko svjetlo: 14. siječnja dva NASA-ina satelita otkrila su eksplozije u galaksiji udaljenoj više od četiri milijarde svjetlosnih godina. U sljedeće 22 sekunde svemirski teleskopi Neil Gehrels Swift i Fermi proslijedili su koordinate praska astronomima širom Zemlje.

Samo 27 sekundi kasnije astronomi na Kanarskim otocima okrenuli su dva MAGIC teleskopa prema točki na nebu. U sljedećih 20 minuta teleskopi su hvatali fotone, što je omogućilo nova otkrića o gama zrakama.

Fotoni otkriveni u srpnju 2018. nisu bili toliko brojni kao oni iz siječanjske eksplozije no i taj je događaj bio uočljiv jer je svjetlost visoke energije došla 10 sati nakon početne eksplozije i trajala puna dva sata. Istraživači sugeriraju da su elektroni raspršili fotone, povećavajući njihovu energiju. Znanstvenici se nadaju da će još puno toga naučiti iz nekih budućih eksplozija uhvaćenih teleskopima, piše Business Insider.

'Zahvaljujući otkrićima s tla, eksplozije gama zraka vidimo na potpuno drugačiji način', objasnila je Hayes.