Nasljednik veličanstvenog Hubblea, teleskop pod imenom James Webb, susreo se s još jednom neminovnom odgodom lansiranja uzrokovanom još jednim neočekivanim kvarom
Američka svemirska agencija NASA još jednom je službeno odgodila lansiranje nasljednika svemirskog teleskopa Hubble. Prema najnovijem izvješću, lansiranje koje je nedavno bilo odgođeno za 2019. odgođeno je za još dvije godine, podigavši troškove projekta na nešto manje od 10 milijardi dolara. Prema NASA-i, odgađanje lansiranja agenciju svakodnevno košta oko milijun dolara, no izvršni odbor (čiji je zadatak ocjenjivanje projekata) odgodi je dao zeleno svjetlo, izvještava The Verge.
Razlog još jednom odgađanju lansiranja ovog puta dolazi u obliku greške tijekom akustičnog testiranja koja je konačno polijetanje odgodila sve do 30. ožujka 2021. Satelit se tijekom testiranja, naime, počeo raspadati, olabavivši oko 70 spojki - što je tim ponukalo da dvaput promisle o potencijalnom lansiranju iduće godine.
Skupocjeni projekt vrijedan svakog centa
'Svi smo jako razočarani što priprema za lansiranje teleskopa Webb traje dulje neggo što smo očekivali, no valja voditi računa da ovdje radimo nešto što nismo radili nikad do sad. Riječ je o najnaprednijoj tehnologiji koja je stvorena da vrši nevjerojatne zadatke. Apsolutno sam uvjeren da naši timovi rade sve što mogu te da će uspješno savladati sve izazove' rekao je NASA-in administrator Jim Bridenstine.
'Kad god radimo planove za svemirske misije, uvijek moramo razmišljati dugoročno, što znači da se velik broj misija na kojima radimo ne može privesti kraju baš kada mi želimo. Ono što je bitno je da naučimo, napredujemo i konačno - uspijemo'.
ASTRONOMIJA
Svemir snimljen kroz oko teleskopa Hubble oborit će vas s nogu
Zaključno s novom službenom odgodom NASA je potvrdila kako je s današnjim danom projekt satelitskog teleskopa James Webb dosegao predviđeni budžet od 8.8 milijardi dolara te da će sveukupni trošak (uključujući pet godina misije) koštati nešto manje od 9.66 milijardi dolara. NASA će tijekom idućih par godina dobiti budžet koji je predviđen, no u 2020. i 2021. će morati ponovno zakucati na vrata Bijele kuće i tražiti 'još malo' novca.
Oštriji kriteriji i planovi za budućnost
Premda ovakve odgode definitivno utječu na ugled agencije, valja uzeti u obzir da su se upravo zbog ovakvih slučajeva pooštrili kriteriji za odobravanje budućih misija.
Je li NASA možda James Webbom zagrizla preveliki zalogaj? NASA je apsolutno uvjerena da nije. Uostalom, evo što je novinarima na to pitanje odgovorio NASA-in šef za istraživanja Thomas Zuburchen: 'Jedno od pitanja koji sami sebi postavljamo je 'Koliko velik skok je zapravo moguć?' Ne mislite da ne želimo raditi velike korake - da ih ne radimo, ne bismo bili NASA.'