USKORO NAJAVA

NASA se vraća na Mjesec, možda i brže no što očekujemo. Tko će sve s njima?

28.11.2018 u 11:26

Bionic
Reading

Nakon uspješnog spuštanja još jednog robota na površinu Marsa iz američke svemirske agencije stiže najava kako će se ponovno okrenuti našem najbližem svemirskom susjedu

U četvrtak, 29. studenog, u 20 sati po našem vremenu američka svemirska agencija NASA objavit će više pojedinosti o programu u sklopu kojeg će u privatnom aranžmanu razvijena svemirska letjelica sletjeti na Mjesec.

Direktor NASA-e Jim Bridenstine tvitnuo je kako će tada najaviti nova partnerstva s američkim tvrtkama vezana uz Mjesec. 'Sjedinjene Države se vraćaju na površinu Mjeseca i to brže no što mislite', napisao je.

Zadnja NASA-ina letjelica koja se spustila na Mjesec bio je Apollo 17 u prosincu 1972. godine, kao zadnja misija programa istraživanja tog nebeskog tijela letjelicama s ljudskom posadom. U međuvremenu su poslali još nekoliko sondi kako bi istraživali sastav Mjesečevog tla i razvijali planove o gradnji svemirske postaje Lunar Orbital Platform-Gateway u blizini Mjeseca tijekom 2020-tih.

No, čini se kako će se ova najava odnositi na projekt kojeg nećemo morati toliko dugo čekati. 'Suradnja s američkim tvrtkama idući je korak u ostvarivanju dugoročnog znanstvenog istraživanja i ljudskog otkrivanja Mjeseca i Marsa', naveli su iz NASA-e u priopćenju za javnost.

Prijenos će biti dostupan uživo ovdje:

NASA Live: Official Stream of NASA TV Izvor: Društvene mreže / Autor: NASA

Privatne tvrtke u utrci za milijunima NASA-inih dolara

Očekuje se kako će NASA u četvrtak objaviti imena 11 tvrtki koje će se moći natjecati za ugovore vrijedne milijune američkih dolara.

Među njima bi mogla biti tvrtka Astrobotic Technology, nastala 2007. godine tijekom 20 milijuna dolara vrijednog natjecanja Google Lunar X Prize, u kojoj razvijaju mali lunarni lander Peregrine. U ožujku ove godine su navodno s United Launch Alliance (ULA) nastojali naći prostora na raketi koja bi Peregrinea mogla prevesti do Mjeseca nekad tijekom 2020-tih.

Aurora and the Pacific Northwest
  • Flying Through the Aurora's Green Fog
  • Aurora South of Australia
  • Aurora's Colorful Veil Over Earth
  • GREECE Rocket Launched into the Aurora
NASA-in pogled na polarnu svjetlost Izvor: Licencirane fotografije / Autor: NASA

Dva mjeseca kasnije pojavile su se vijesti kako pripremaju 12 isporuka za mjesečevu površinu, da bi tijekom kolovoza dobili deset milijuna dolara od NASA-e za izradu 'jeftinog, pouzdanog, samostalnog sustava sposobnog za zahtjevne zadaće' koji bi trebao poslužiti za spuštanje komercijalne lunarne svemirske letjelice na Mjesec.

Bio je to dio 44 milijuna dolara koje je NASA podijelila tvrtkama za razvoj naprednih tehnologija za istraživanje svemira. Korporacija Frontier Aerospace također je dobila 1,9 milijuna dolara za razvoj raketnih motora za Astroboticov lander.

uspješno stigla

Pogledajte prizore koje je na Marsu sinoć snimila NASA-ina letjelica

Pogledaj galeriju

Hoće li uključiti i Jeffa Bezosa?

U četvrtak bismo također mogli doznati više o budućnosti programa Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Taj je program uvelike nalik NASA-inom programu Commercial Crew, koji koristi milijarde dolara kako bi nagnao privatne tvrtke kao što su SpaceX i Boeing na razvoj novih svemirskih brodova u kojim astronauti mogu putovati do orbite i nazad.

CLPS bi trebao potaći razvoj robota teških 450 do 900 kilograma koji mogu isporučiti opremu za znanstvena istraživanja na površinu Mjeseca. Misije u sklopu ovog programa mogle bi krenuti već tijekom iduće godine, a NASA bi mogla zatražiti i znatno veće robote koji bi do Mjeseca i nazad mogli prevoziti ljude krajem 2020-tih.

Osim Brindestinea, tijekom konferencije za medije u četvrtak trebali bi imati prilike čuti i Thomasa Zurbuchena (zamjenik direktora za znanstvene misije u NASA-i), Stana Lovea (NASA-in astronaut), Andreu Mosie (šeficu laboratorija za uzorke u programu Apollo), Barbaru Cohen (znanstvenicu koja radi na projektu Lunar Reconnaissance Orbiter) i studente koji su sudjelovali u natjecanju First Robotics.

VELIK POTHVAT

Pogledajte nikad viđene prizore sa slijetanja na Mjesec

Pogledaj galeriju

Među tvrtkama koje bi se mogle naći uvrštene na popis 11 odabranih mogla bi se naći i Blue Origin, iza koje stoji osnivač i šef Amazona Jeff Bezos. Ta je tvrtka već dobila 13 milijuna dolara od NASA-e za razvoj ključnih tehnologija koje omogućavaju precizno i meko spuštanje na Mjesec.

U listopadu su objavili kako su u fazi razvoja konceptualnog dizajna velikog sustava za spuštanje na Mjesec nazvanog Blue Moon, a također rade i na raketnom sustavu New Glenn kojeg je moguće višekratno koristiti, a koji bi trebao prva polijetanja zabilježiti tijekom 2020.

Na NASA-inom popisu bi se mogla naći i već spomenuta ULA, koja je dobila 13,9 milijuna dolara. Oko deset milijuna tih sredstava bilo je namijenjeno razvoju sustava za dugoročne misije na Mjesec, piše Business Insider.