teleskop webb otkrio

NASA: U svemiru se događa nešto neočekivano - izazov, ali i nevjerojatna prilika

10.12.2024 u 10:01

Bionic
Reading

Znanstvenike već godinama muči neobična karakteristika svemira - čini se da se danas širi brže nego u prošlosti. Istraživači nisu sigurni zašto, ali pretpostavljaju da postoji nepoznata komponenta svemira koja utječe na njegovo širenje. Nova mjerenja teleskopa James Webb – NASA-inog najmoćnijeg svemirskog opservatorija – mogla bi pomoći u objašnjenju jedne od najdubljih misterija kozmosa

Webb je potvrdio neočekivana mjerenja, a koja je prethodno prikupio NASA-in svemirski teleskop Hubble. Ta mjerenja sugeriraju da se u svemiru događa nešto nepoznato, a ne da je riječ o grešci u poslanim podacima. To otvara mogućnost djelovanja nepoznatih sila ili ukazuje na nedostatke u našem trenutnom razumijevanju kozmosa, što bi moglo zahtijevati izmjene u fizikalnim zakonima, prenosi Independent.

'Razlika između opažene stope širenja svemira i predviđanja standardnog modela sugerira da naše razumijevanje svemira možda nije potpuno', izjavio je Adam Riess, glavni autor novog istraživanja.

'Hubbleova napetost'

'Uz dva vodeća NASA-ina teleskopa, koja potvrđuju ta otkrića, moramo ozbiljno pristupiti ovom problemu, poznatom kao Hubbleova napetost. Ovo je izazov, ali i nevjerojatna prilika da naučimo više o našem svemiru.'

Desetljećima su znanstvenici pokušavali precizno izračunati Hubbleovu konstantu, odnosno brzinu širenja svemira. Međutim novija istraživanja dovela su do Hubbleove napetosti – sukoba između očekivane stope širenja i one koja se opaža mjerenjima.

U novom istraživanju analizirani su podaci prikupljeni teleskopom Webb tijekom prvih dviju godina njegova rada. Istraživači su koristili tri tehnike mjerenja promatrajući galaksije s prisutnim supernovama kako bi procijenili brzinu njihovog kretanja.

Potvrđena prethodna mjerenja teleskopa

Rezultati su potvrdili prethodna mjerenja teleskopa Hubble. Time je isključena mogućnost da su netočnosti Hubbleovih mjerenja odgovorne za neslaganja, što ukazuje na stvarne nepoznanice vezane uz strukturu svemira.

Istraživači smatraju da trenutnom standardnom modelu kozmologije, našem prihvaćenom objašnjenju funkcioniranja svemira, nešto nedostaje.

Rad koji detaljno izvještava o ovim nalazima, pod naslovom 'JWST Validates HST Distance Measurements: Selection of Supernova Subsample Explains Differences in JWST Estimates of Local H0', objavljen je u časopisu The Astrophysical Journal.