Popularne društvene mreže i aplikacije za brbljanje zlatni su rudnik za lopove i prevarante. Donosimo nekoliko savjeta za to kako možete zaštititi svoj digitalni identitet, podatke i privatnost
Facebook, Instagram i WhatsApp zbog svoje su popularnosti među glavnim metama hakera i prevaranata.
Bogati su osobnim podacima, često ih se koristi za komunikaciju i povezani su s drugim korisničkim računima, što ih čini neodoljivim metama. Postoji nekoliko načina na koje se možete zaštititi. Evo pregleda nekoliko njih.
Koristite jake i jedinstvene lozinke. One su vaša prva crta obrane od hakera. Trebaju biti jedinstvene i sadržavati kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i posebnih znakova. Izbjegavajte bilo što osobno, poput vašeg imena ili rođendana, i preskočite očite uzorke poput zxcvbnm.
Pokušajte koristiti izraze umjesto pojedinačnih riječi. Naprimjer, 9Lions0nTheHill! ili ILove2Hike&Explore. Hakerima ih je puno teže razbiti, a vama će biti lakše zapamtiti ih. Također, svaki račun treba svoju lozinku - tako će, ako jedan uspiju hakirati, ostali ostati koliko-toliko sigurni.
Koristite alate za upravljanje lozinkama. Ako ih morate zapisati, pohranite ih na sigurno mjesto. I nemojte ih reciklirati. Što ako netko krišom gleda dok tipkate lozinku? Da biste to spriječili, na svoj uređaj stavite foliju za zaštitu zaslona i zaklonite tipkovnicu dok tipkate.
Uključite dvostupanjsku provjeru. Također, možete koristiti aplikacije kao što su Google Authenticator ili Authy za generiranje kodova koji se osvježavaju svakih 30 sekundi ili odabrati prepoznavanje otiska prsta ili lica.
Na kraju, budite svjesni najnovijih sigurnosnih prijetnji, pratite renomirane izvore vijesti o tehnologiji, naučite najbolje prakse kibersigurnosti i educirajte se o internetskim prijevarama s ciljem krađe identiteta, piše Make Use Of.