CHATGPT SLAVI DRUGI ROĐENDAN

OpenAI pokrenuo je revoluciju u prve dvije godine. Što je sljedeće?

02.12.2024 u 13:15

Bionic
Reading

Nova izdanja modela umjetne inteligencije, web tražilica i interna drama. ChatGPT i matična tvrtka OpenAI imali su zapaženu drugu godinu. Što je sljedeće?

OpenAI je 30. studenog 2022. godine u svijet lansirao prvi model ChatGPT-ja. Trebao je to biti test za modele umjetne inteligencije te tvrtke, ali se brzo prometnuo u sinonim za razvoj generativne umjetne inteligencije općenito.

U naredne dvije godine ChatGPT je dobio ne samo nekoliko novih inačica, već i novu seriju o1, koja može rješavati složene zadatke u znanosti, računalnom kodiranju i matematici koristeći zaključivanje.

Također je objavljen SearchGPT, proširenje za web preglednik koje daje 'brze, pravovremene odgovore' na korisničke upite s relevantnim web izvorima, zaobilazeći u potpunosti tradicionalne tražilice poput Googleove.

Bile su to dvije burne godine i za tvrtku, tijekom kojih je prošla kroz neuspješnu smjenu vodstva, ostavku suosnivača Ilye Sutskevera i odlazak niza čelnih ljudi, raspuštanje tima koji je istraživao superinteligenciju i nizom tužbi novinskih kuća sa sjedištem u SAD-u zbog navodnog kršenja autorskih prava, između ostalog.

Što možemo očekivati u trećoj godini? Pogledajmo.

Samostalni agenti

Prema najavama vodstva OpenAI-ja, fokus u 2025. bit će na tome može li ChatGPT samostalno obavljati zadatke. Sam Altman je dao naslutiti kako bi robot za brbljanje mogao početi djelovati kao samostalni agent, što bi trebao biti idući veliki korak naprijed.

Takvi bi agenti mogli omogućiti tvrtkama dizajn velikih jezičnih modela (LLM) za automatizaciju zadataka na radnom mjestu.

Na tome već rade i suparnici kao što su Google Cloudovi agenti Vertex, LinkedIn i Microsoft. Mogli bi se naći i u narednom izdanju Googleovog Geminija, projektu Jarvis.

Novi modeli?

Do kraja godine vjerojatno neće biti predstavljen ChatGPT-5, navodno sto puta moćniji nego GPT-4. Prioritet će biti ostali modeli, kao što su GPT4.0 i 0.1, nadogradnji modela predstavljenih ove godine.

Tijekom prosinca mogao bi se pojaviti Orion, mogući nasljednik modela GPT-4o i o1. Dobit će ga odabrane tvrtke koje blisko surađuju s OpenAI-jem kako bi mogle izgraditi vlastite proizvode i značajke.

Također, svjetlo dana bi napokon mogao vidjeti i model Sora, koji pretvara tekst u video.

Sljedeća verzija DALL-E-a, softvera za generiranje slika, zasad nema plan izdavanja.

Specijalizacija ili smanjenje?

OpenAI i druge tvrtke mkoje se bave umjetnom inteligencijom morat će tijekom 2025. voditi računa o nizu ograničenja, u rasponu od čipova preko podataka do energije.

Moguće rješenje za OpenAI je smanjivanje velikih jezičnih modela na male ili srednje, koji traže manje resursa. Ti bi manji modeli mogli biti korišteni za pripremu podataka tako da bi ih se moglo koristiti u specifičnim domenama, poput prava ili zdravlja.

Druga opcija je proširenje koje bi ChatGPT-ju dalo više 'modaliteta', poput sposobnosti prepoznavanja medicinskih slika kako bi mogao dati dijagnostička izvješća o bilo kojem temeljnom stanju koje pacijent može imati.

Tvrtke koje koriste softver mogle izgraditi vanjsku bazu znanja kakvu umjetna inteligencija dosad nije vidio kako bi se smanjila vjerojatnost pojavljivanja halucinacija, piše Euro News.