ZA RODITELJE

Osigurajte djeci bezbrižno surfanje internetom

24.07.2013 u 11:13

Bionic
Reading

Virusi, hakeri, pedofili, nepoćudni sadržaji - sve to vreba na internetu, a na roditeljima je da zaštite svoju djecu od 'modernih zala'

Djeca se danas s internetom susreću od malih nogu. Ona doslovno odrastaju s internetom. I dok je kad su mali još relativno lako kontrolirati što rade na računalu i držati ih podalje od interneta, kad krenu u školu, to postaje pravi izazov.

Roditelji moraju biti pravi čarobnjaci kako bi spriječili svoje dijete da ne nabasa na stranice s neprimjerenim sadržajem ili da ne klikne na nekakav oglas koji će ga odvesti na stranice prepune zloćudnih programa.

Najbolji način zaštite djeteta je razgovor s njim i učenje o svim opasnostima koje vrebaju s druge strane ekrana.

No nije naodmet ni upotrijebiti neke alate koji će roditeljima pomoći da djecu drže podalje od problematičnog sadržaja.

PCworld pripremio je nekoliko savjeta o tome kako internet učiniti sigurnim za djecu.

1. Korak - filtrirajte sadržaj

Jedan od najjednostavnijih i najučinkovitijih načina za sprečavanje pristupa nepoćudnim stranicama ili sadržajima je pomoću filtriranja sadržaja.

Program OpenDNS je besplatan za korištenje, a roditeljima nudi cijeli niz mogućnosti filtriranja sadržaja direktno na ruteru, čime zapravo pokrivaju sve uređaje koji pristupaju internetu kroz taj ruter.

Tako na jednom mjestu možete kontrolirati što djeca pregledavaju na svom pametnom telefonu, igraćoj konzoli ili računalu. Naravno, dok to rade preko kućne mreže.

Želite li kontrolirati što vaša djeca pregledavaju na internetu kad nisu na kućnoj mreži, potrebno je instalirati neki od internetskih preglednika koji podržavaju filtriranje sadržaja.

Za iOS i Android pametne telefone preporučuje se K9 Web Protection, dok je za Windows Phone uređaje najbolji izbor AVG Family Safety 8

2. Korak - kontrolirajte korištenje

Novije generacije Windowsa (od Viste nadalje) imaju u sebi ugrađenu opciju za kontrolu i nadgledanje korištenja računala, ovisno o računu koji je trenutno uključen.

Tako možete napraviti poseban račun za svoju djecu ili za surfanje po internetu i kontrolirati koliko dugo taj račun ima pristup internetu, može li išta instalirati na računalu, koje programe može pokrenuti i, naravno, uključiti filtriranje internetskog sadržaja.

Ukoliko vaša verzija Windowsa nema tu opciju predinstaliranu, možete ju naknadno istalirati preuzimanjem Windows Essentialsa za Windows XP, Windows 7 ili Windows Vistu.

Kako biste aktivirali 'Parental Controls' (Roditeljsku kontrolu), pronađite je u 'Control Panelu'.

Ni korisnici Mac računala nisu zakinuti za mogućnosti roditeljske kontrole.

U Mac OS X verziji pronaći ih možete u 'System Preferences' gdje možete podesiti period korištenja računala, odabrati aplikacije koje se mogu uključiti, ograničiti što se može preuzeti s Appleovog App Storea i uključiti filtriranje internetskog sadržaja.

Dodatna je mogućnost ograničavanja s kim korisnik može komunicirati putem e-maila, poruka ili aplikacija 'Game Centera'.

3. Korak - zaključajte pametne telefone i tablete

Želite li ograničiti korištenje pametnih telefona i tableta, morat ćete se poigrati osnovnim postavkama na tim uređajima.

Kod uređaja s iOS-om (iPhone, iPad ili iPod touch), kontrole se skrivaju pod opcijom 'Restrictions' u 'Settings'. Tako možete blokirati korištenje pojedinih aplikacija poput preglednika, kamere ili FaceTimea.

Također, možete ograničiti mogućnost instalacije ili brisanja aplikacija, uključiti zahtjev za lozinkom ili PIN-om kod kupnje aplikacija na App Storeu kako biste spriječili djecu da neovlašteno troše novac.

Kod uređaja s Androidom stvari su nešto drugačije. Androidi nemaju predinstalirane roditeljske kontrole, no možete instalirati 'Application Protection' i tako spriječiti instalaciju aplikacija ili promjene u postavkama koje niste odobrili.

Korisnici Windows Phonea 8 imaju mogućnost korištenja osnovnih roditeljskih kontrola pod opcijom 'My Family'. Ona, na žalost, samo omogućava ograničavanje preuzimanja igara i aplikacija.

4. Korak - držite na oku društvene mreže

U savršenom svijetu vaše dijete bi imalo samo jedan profil na jednoj društvenoj mreži i vi biste imali potpuni pristup tom profilu. Na žalost, današnje generacije pametnije su od svojih roditelja pa znaju 'sakriti' sumnjive aktivnosti.

S obzirom na to da ne živimo u savršenom svijetu, roditelji se moraju snalaziti na različite načine.

Jedan od načina je da razgovarate s djetetom, educirate ga o potencijalnim opasnostima koje vrebaju na društvenim mrežama i dogovorite s njim (ili njom) pravila ponašanja.

Ukoliko to nije moguće, jedan od načina kontrole nad dječjim profilom na društvenim mrežama je Avira Social Network Protection.

Ovaj servis skenira aktivnosti na društvenim mrežama i obavještava roditelje e-mail porukom ukoliko naiđe na sumnjivu aktivnost.

Problem je što roditelj mora upisati korisničko ime i lozinku djetetova profila ili poslati e-mail s pozivom djetetu da se uključi u Avirin program.

Također, ovaj je program namijenjen engleskom govorom području, pa je upitno koliko može reagirati na hrvatske riječi u porukama. Ipak, roditelje barem može upozoriti na sumnjive aktivnosti njihovog djeteta i njegovih prijatelja.

5. Korak - razgovarajte s djecom

Pokažite interes za ono što vaša djeca rade na internetu, ali poštujte njihovu privatnost. Dokle god imate otvoren odnos i dijalog sa svojim djetetom, veće su šanse da će vam se obratiti za pomoć ukoliko mu ona bude potrebna.

Osim toga, zamolite dijete da vam pomogne u stvarima koje vi ne razumijete kako biste i vi održavali korak s njihovim znanjem.