RIJETKO STVORENJE

Otkrivena životinja s najviše nogu!

16.11.2012 u 14:40

Bionic
Reading

Znanstvenici su utvrdili da je Illacme plenipes, stvorenje dugo tek nekoliko centimetara koje živi u Kaliforniji, najmnogonožnije biće na svijetu – ima čak 750 nogu pa najbolje odgovara britanskom nazivu podrazreda - millipede (tisućnoge)

Na temelju sedam uzoraka pronađenih u središnjoj Kaliforniji, životinja je prvi put opisana još 1928. godine, međutim, u studiji nisu priložene ni fotografije ni ilustracije pa čak ni jasni opisi staništa. Novi uzorci otkriveni su tek 80 godina kasnije, kada je stručnjak za stonoge Paul Marek s University of Arizona zajedno sa svojim bratom krenuo u potragu za neobičnim člankonošcem.

Pomoću brojnih karata, među kojima i Google Mapsa, dvojac je konačno krajem studenog 2005. pod stijenama nedaleko od San Francisca otkrio vrlo rijetku životinju. U naredne tri godine braća su pronašla još 16 primjeraka, no s prikupljanjem su prestali 2007. kako ne bi ugrozili opstanak ove rijetke vrste na vrlo ograničenom staništu.

Illacme plenipes nema oči, a živi 10 do 15 cm ispod površine tla. Kao što samo latinsko ime kaže, rekorder je po broju nogu, a ima i relativno duge antene koje joj omogućuju snalaženje u mraku te tijelo obraslo mnoštvom dlačica koje izlučuju viskoznu tvar nalik na svilu. Sastoji se od 192 članka, a za razliku od ostalih rođaka, ima rudimentarna usta kojima usisava tekućine. Ženke imaju više nogu - 750, a mužjaci nešto više od 550. Većina stonoga ima između 80 i 100 nogu.

Razred stonoga sadrži oko 13.000 vrsta koje se mogu podijeliti na četiri podrazreda: strige (Chilopoda), kojima kolutići imaju samo jedan par nogu, dvojenoge (Diplopoda) koje imaju dvojne kolutiće i na svakom kolutiću dva para nogu, malonošce (Pauropoda) koji su duljine od 0,5-1,5 mm a imaju 9-11 pari nogu, kratkonošce (Symphyla) koji su duljine do 8 mm a imaju 12 pari kratkih nogu. U hrvatskoj je najpoznatija kućna striga koja ima 15 pari dugačkih nogu.

Marek i njegovi kolege u srijedu su u časopisu ZooKeys objavili prvi temeljiti znanstveni opis Illacme plenipes.