ČUDA TEHNOLOGIJE

Ova neobična mehanička zmija kreće se poput prave

22.02.2018 u 10:52

Bionic
Reading

Rezultat višegodišnjeg istraživanja na sveučilištu u Harvardu neobični je stroj koji uspješno imitira svima nam poznato živo biće

Najnoviji jezivi robot kojeg su razvili znanstvenici sa sveučilišta u Harvardu koristi umjetnu ljuskastu kožu kako bi se kretao poput zmije. Mekani mali robot zapravo je silikonska cijev. Ono što ga čini zbilja jedinstvenim je njegova koža - tanka rastezljiva plastična folija koja je prethodno pažljivo narezana laserom. Rezovi u obliku trokuta ili krugova podsjećaju na ljuskastu kožu zmije.

Otvoreni kup Hrvatske u edukacijskoj robotici (01)
  • Otvoreni kup Hrvatske u edukacijskoj robotici (02)
  • Otvoreni kup Hrvatske u edukacijskoj robotici (03)
  • Otvoreni kup Hrvatske u edukacijskoj robotici (04)
  • Otvoreni kup Hrvatske u edukacijskoj robotici (05)
  • Otvoreni kup Hrvatske u edukacijskoj robotici (06)
    +16
Otvoreni kup Hrvatske u edukacijskoj robotici Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić

Kada zrak uđe u cijev, robot se proširi, odnosno sabije te time diže ili spušta ljuske koje se grabe za površinu i povlače robota po tlu.

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Ahmad Rafsanjani/ Bertoldi Group/ Harvard University

U studiji objavljenoj u Science Roboticsima, znanstvenici su dokazali da umjetne kože zmija jako dobro funkcioniraju na grubim površinama poput asfalta ili cementa. U budućnosti bismo mogli naići na minijaturne verzije ovih strojeva koji bi bolesnicima pročišćavati arterije ili posebne izdržljive varijante koje će se moći zavući u zbijene, spasiocima nedostupne, prostore.

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Ahmad Rafsanjani/ Bertoldi Group/ Harvard University

Kako to funkcionira?

Na projektu kojeg je uz tim stručnjaka razvijao Ahmad Rafsanjani, znanstvenik koji radi na postdoktoratu, rad je trajao oko godine i pol. Glavna ispiraciju pri stvaranju elastičnog robota bila je japanska vještina rezbarenja papira pod imenom kirigami. U konkretnom slučaju se umjesto škara i noževa koristila laserska zraka pomoću koje su znanstvenici uspjeli napraviti imitaciju zmijske kože. Naravno, projekt nije funkcionirao kako su planirali, što znači da su ispred sebe imali jako puno pedantnog posla. Kako stvari stoje, otkrili su da trapezoidne ljuske najbolje prijanjaju uz površinu te robotu daju najveću brzinu.

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Ahmad Rafsanjani/ Bertoldi Group/ Harvard University

Pokusi, pokusi i još pokusa

Rafsanjani je napravio nekoliko stotina silikonskih presvlaka i preko pedeset robota prije nego što je cijela stvar profunkcionirala. 'Potrebno je mnogo pedatntnih dizajnerskih poteza kako bi se ostvarila ovakva jednostavna metoda kretanja' rekao je u razgovoru sa The Vergeom. 'Prvi protitipi se uopće nisu htjeli micati zbog prevelike debljine silikonske presvlake' komentirao je. 'Kada smo napravili savršenu kožu za našeg malog robota bili smo vrlo uzbuđeni. To je zbilja bio trenutak ispunjen srećom'.