Astronomi diljem svijeta oduševljeni su super detaljnim snimkama zvijezde udaljene 6500 svjetlosnih godina od Zemlje
Zahvaljujući čudima matematike i astrofizike, astronomi su uspjeli 'baciti pogled' na neutronsku zvijezdu smještenu 6.500 svjetlosnih godina od Zemlje. Usporedbe radi, ovoje kao da koristite teleskop u dvorištu kako biste gledali molekule DNK na Mjesecu.
Ubojita zvijezda
Znanstvenici 'pulsar crnu udovicu' prate nekoliko desetljeća. Zvijezda je dobila ovo ime zato jer ta mala neutronska zvijezda polako ubija svojeg suputnika smeđeg patuljka. Upravo njezin nesretni partner u svemirskom putovanju omogućio nam je da izvedemo nevjerojatno mjerenje zahvaljujući njegovoj masi koja dramatično pojačava svjetlo koje pulsar izbija.
Fizičari sa sveučilišta u Torontu objavili su rezultate svojih promatranja korištenjem devet sati pohranjenih podataka snimljenih između 13. i 16. lipnja 2014. u promatračnici Arecibo u Puerto Ricou. Oni su tražili iznimno svjetlje pulseve iz pulsara, neutronske zvijezde promjera svega par kilometara, no puno masivnije od našeg sunca. Pulsar je karakterističan po velikoj brzini rotacije tijekom koje ispucava radijaciju poput neke vrste kozmičkog svjetionika. Tim je otkrio da valovi svjetla dolaze zahvaljujući pomrčini koju stvara suputnik smeđi patuljak.
Kozmičko povećalo
Plinovi koji okružuju smeđeg patuljka, malu hladnu zvijezdu (ili vrlo veliki vrući planet) služe kao svojevrsno povećalo koje prolazi ispred pulsara te dozvoljava zunanstvenicima da razaznaju detalje zvijezde na međusobnoj udaljenosti od svega 20 kilometara. Na našu žalost, ne radi se o fotografiji, već detaljnom pregledu primljenih podataka.
Pokretači projekta još ne mogu složiti cjelovitu mapu područja oko pulsara, premda se radi o još jednom smijeru kojim se razvoj studije može kretati. Kako bi to uspjeli, moraju bolje razumijeti na koji način smeđi patuljak pojačava svjetlo pulsara. Još jedno otkriće do kojeg bi ovo moglo dovesti vezano je uz točnu interakciju i sudbinu sustava sa pulsarima i smeđim patuljcima.
Planovi za budućnost
Premda je pred njima još puno posla, znanstvenici su optimislitčni. 'Pojačanje svjetlosnog snopa plazmom jednog bi dana astronomima moglo omogućiti da provire u najudaljenije dijelove svemira' komentirao je Jason Hessels, astronom na Nizozemskom institutu za radio astronomiju. Možda će nam ovakve kozmičke leće jednog dana omogućiti da razriješimo misterij brzih pulseva zvjezdanih radio zračenja.