MOGU SVAŠTA

Ovako Izraelci zamišljaju robote budućnosti

20.07.2017 u 15:10

Bionic
Reading

Vrijednost industrije vezane uz robote porast će s 34,1 milijarde američkih dolara u 2016. godini na 226,2 milijarde dolara u 2021. Evo nekoliko cool robota koje razvijaju u Izraelu

Robotika je u strjelovitom usponu. U tvrtki za istraživanje tržišta Tractica predviđaju kako će vrijednost industrije vezane uz robote porasti s 34,1 milijarde američkih dolara u 2016. godini na 226,2 milijarde dolara u 2021. 

Za najveći dio rasta bit će odgovorni roboti koji nisu industrijske namjene, zahvaljujući sniženim cijenama hardvera i dostupnosti softvera poput Amazonove Alexe. 

Pomoći će i razvoj umjetne inteligencije, u što se ulaže sve više i više sredstava otkad je IBM-ovo superračunalo Watson pobijedilo ljude u kvizu 'Jeopardy' 2011. godine, piše Next Web.

Evo nekoliko cool robota koje razvijaju tvrtke i istraživači u Izraelu:

Intuition Robotics - ElliQ 

ElliQ je robot sudrug koji se ističe osobnošću nalik ljudskoj. Osmišljen kako bi pravio društvo starijim osobama i podizao im kvalitetu života prijedlozima aktivnosti kojima bi se mogle baviti, povezujući ih s članovima obitelji i prijateljima te podsjećajući ih na sastanke i vrijeme uzimanja lijeka.

ElliQ može osjetiti u kakvom se okolišu nalazi, prepoznavati lica i komunicirati s ljudima govorom, kao i razumjeti što mu se govori. Koristi naprednu razinu govora tijela i geste, s velikim rasponom izražavanja osjećaja.

Tvrtku Intuition Robotics osnovali su 2015. Roy Amir, Itai Mendelhson i Dor Skuler. Dosad je prikupila sedam milijuna dolara od ulagača u ranim fazama razvoja. ElliQ nije još spreman za tržište, ali je moguće ući u program testiranja. 

ELLIQ - The active aging companion Izvor: Društvene mreže / Autor: Intuition Robotics

Roboteam - kućni robot

U tvrtki Roboteam ambicija ne manjka: planiraju tijekom ove godine na tržište široke potrošnje izbaciti 10 tisuća komercijalnih robota. Iako su se prije bavili vojnim robotima, sad žele napraviti jednog koji će nam pomagati u kućanstvu, ponajprije starijim osobama. 

iPhone među potrošačkim robotima - kako ga u Roboteamu nazivaju - bit će nešto viši od 90 centimetara i imat će interaktivni zaslon dijagonale 10 inča (25,4 centimetara). Moći će se samostalno kretati i zaobilaziti prepreke, pa čak i nositi poslužavnik s čajem, koristeći ukupno 40 senzora. 

Roboteam su 2009. osnovali Yosi Wolf i Elad Levy. Dosad su u dvije investicijske runde prikupili 62 milijuna dolara kapitala. Između ostalih, podržao ih je bivši šef tehnike kineskog diva digitalne trgovine Alibabe i suosnivač grupacije Fenge Investment John Wu.

Guy Hoffman - Vyo

Guy Hoffman, istraživač pri Interdisciplinarnom centru u gradu Herzliji, razvio je društvenog robota za upravljanje pametnim domovima. 

Oblikom nalik mikroskopu, Vyo uključuje i isključuje uređaje pametnog doma, obavještava vas o promjenama i nadzire kuću radi sigurnosnih razloga. Može prepoznavati lica, slušati glasovne zapovijedi i na njih odgovarati. 

Vyo je još uvijek u fazi razvoja, ali Hoffman iza sebe već ima niz ljudolikih robota poput Travisa, koji pleše uz glazbu.

Vyo - Social Robot for the Smart Home [IDC : Cornell : SKT] Izvor: Društvene mreže / Autor: gerbilsproductions

Locust Robot – Sveučilište Tel Aviv

Profesor Amir Ayali i njegov tim istraživača s Telavivskog sveučilišta razvili su robota dugog četiri inča (10,1 cm) i nazvali ga Locust (Skakavac). Zašto? Pa, zato što oponaša biološki mehanizam skakanja. Može skočiti do tri metra u zrak, navodno dvostruko više od robota slične veličine.

Zahvaljujući 3D printanju, moguće ga je izraditi za oko sto dolara (oko 650 kuna). Može biti koristan u potragama, spašavanju i izviđanju po teško pristupačnom terenu. 

Nije još komercijalno dostupan, ali navodno će moći skakati još više, letjeti, pa i kretati se s drugim robotima u roju.

The Robot Locust Izvor: Društvene mreže / Autor: Tel Aviv University US

BGU - Animal Robots

Laboratorij robotike pri sveučilištu Ben-Gurion pod vodstvom dr. Amira Shapira stvara robote koji oponašaju životinje (tehnikom biomimetike), a koji mogu obavljati zadaće što su preopasne ili previše trivijalne za ljude.

Zmijoliki robot može se uvući u tijesne prostore kako bi pomogao u potrazi i spašavanju. Njegov robot berač voća, za koji je dobio 1,3 milijuna dolara za razvoj, koristi vid kako bi samostalno pronašao i ubrao voćke, dok robot koji se penje po zidovima, nadahnut puževima, može savladati gotovo bilo koju prepreku i prikupljati informacije.