gastro nomadi

Pogledajte zašto je roštiljanje na Antarktici loša ideja: Na ledenih minus 70 smrzava se sve, čak i krepke juhe

02.05.2020 u 21:51

Bionic
Reading

Ako se ikada nađete na Antarktici, vjerojatno je najbolje da organizirate kuhinju u zatvorenom prostoru. Sve drugo vodi u kulinarsku katastrofu

Što se događa ako na Antarktici pokušate skuhati hranu na otvorenom? Kako se ispostavilo, to i nije najpametniji način da dođete do zalogaja.

Sudeći po tvitovima ljudi koje je posao odveo u istraživačke centre nadomak Južnom polu, hranu je nemoguće skuhati na otvorenom. Tamo gdje se temperatura vrti oko 70 stupnjeva ispod ništice pokazivanje kulinarskih vještina doista je nemoguća misija.

Naime toliko je hladno da se bilo koji tekući sastojak brzo smrzava i ukruti. Uz čak i najbolju volju i hitre ruke, na Antarktici nećete moći skuhati ništa.

Ovaj fenomen toliko je nevjerojatan da su neki istraživači snimili svoje neuspjele pokušaje kuhanja na Antarktici i potom ih objavili na društvenim mrežama. Rezultate doista treba vidjeti da biste vjerovali.

Evo što se događa kad sipate med na kruh

Svi znamo da se med lako kristalizira i opet poprimi svoju uobičajenu teksturu kad ga malo zagrijemo. No što se s njim događa kad ga se izloži temperaturama od približno 70 Celzijevih stupnjeva ispod nule? Astrobiolog Cyprien Verseux pokušao je komad kruha zaliti s malo meda. No i med i kruh potpuno su se smrznuli u samo nekoliko sekundi boravka na otvorenom.

Topljenom siru ipak treba toplina

Raclette je polutvrdi sir koji se obično izrađuje u šest kilograma teškim kolutima. Napravljen od kravljeg mlijeka, najčešće se koristi za topljenje, kad ga se struga s tave, ali se može jesti i u kriškama. Praktično svugdje, ali ne i na Antarktici. Raclette očito bolje od meda podnosi zimske uvjete kakvi vladaju u smrznutim pustošima Antarktike. No nakon što se malo otopi i pokuša prenijeti na tanjur, dobivaju se vrlo zanimljivi rezultati.

Nutellu ostavite kod kuće

Očito, kao i ostalim gore navedenim primjerima, ni Nutelli ne paše ledeni zrak na Antarktiku. Ova čarobno slatka kombinacija rastopljenog lješnjaka i čokolade učas se smrzava i pretvara u nejestivu kamenu smjesu.

Da biste skuhali jaja, treba vam vrela voda

Možete na Antarktici pokušati skuhati jaja na mekano i na tvrdo, možete ih i poširati, spravljati kajganu, omlet ili ih probati ispeći na oko, no čim im razbijete ljusku, u ruci vam ostaje samo komad bijelog i žutog leda.

Smrzavaju se i špageti

Tjestenina, jelo koje rado konzumiraju izletnici, kamperi, ali i znanstvenici u dalekim misijama, na Antarktici postaje potpuno neupotrebljiva. U zatvorenim prostorima možete je zakuhati za desetak minuta, no ako je iznesete na otvoreno, smrznut će se prije no što je prelijete umakom od rajčice i pospete parmezanom.

I kipuća voda pretvara se u prah

Upravo tako, na velikim minusima smrzava se svaka voda, pa bila i prethodno zagrijana do točke vrenja. Kipuća voda smrznut će se čim dođe u dodir s ledenim zrakom i pretvoriti u ledeni prah.

Na Antarktici ne prolaze ni mjehurići

Nema neke veze s hranom, ali čisto da znate - ako vas put jednom odvede prema Južnom polu, vrijeme ćete uzaludno pokušati kratiti napuhavanjem balončića od deterdženta. Većina mjehurića odmah se zamrzne, ostali se rasprsnu ili formiraju neobične oblike i padaju na zaleđeno tlo.

'Zamrzavaju se gotovo trenutno. Neki se rasprsnu, poput staklenih žarulja. Ostali se drže, još više stvrdnu i prizemlje', objašnjava Verseux, piše Interesting Engineering.