Američki stručnjaci za sigurnost tvrde da problem sa Huaweijem seže puno dalje od same kompanije koja, u konačnici, možda nije ni imala izbor
Kao što vjerojatno znate, globalna situacija sa Huaweijem se ne poboljšava. Amerika je kompaniju doslovno izbacila iz svakog državnog telekomunikacijskog operatera, navodeći zabrinutost za sigurnost kao razlog. Prema mnogim stručnjacima, doduše, sam Huawei nije problem, već državni aparat koji iza njega stoji, prenosi The Verge.
Na tehnološkom forumu u Ženevi prošlog tjedna voditelj ITU-ja Houlin Zhao javno je prigovorio protiv zabrane rekavši da 'ako itko pronađe nešto krivo, ima nas pravo za to optužiti. Ako nema, blokiranje Huaweija je nepoštena poslovna politika'. Zhao je, podsjetimo, rođen u Kini te je dio karijere proveo u kineskom Ministarstvu pošte i telekomunikacija prije nego što je prešao u telekomunikacijski sindikat Ujedinjenih naroda.
Američki dužnosnici u isto vrijeme navode u sumnju prema svim kineskim kompanijama. Voditelj DHS-ovog odjela za cyber sigurnost i infrastrukturu Chris Krebs na nedavnom je forumu za cyber sigurnost izjavio da je glavni razlog za brigu pravni sustav zemlje podrijetla, a ne pojedina kompanija iz koje proizvod stiže.
'Ne smijemo se usredotočiti na na pojedine kompanije ili zemlje podrijetla, već na državne zakone prema kojima se proizvodnja određenog proizvoda regulira' rekao je Krebs. Ista logika može se primjeniti i na druge kineske kompanije, kao i ruske izvoznike poput Kaspersky Labsa i njihovog antivirusnog softvera. Prema Krebsu 'riječ je o usponu autoritativnih režima i regulacije tamošnjih tehnoloških sektora'.
POBROJALI SMO