projurio iznad seattlea

Pronađen najveći meteor koji se sjurio na Zemlju u posljednja dva desetljeća

02.07.2018 u 13:08

Bionic
Reading

Otkrivena je lokacija na kojoj je potonuo meteor veličine vozila za golf, najveći koji je pao na američko tlo u posljednju 21 godinu. U prikupljanju krhotina sudjelovat će NASA, američko Ministarstvo trgovine, Sveučilište u Washingtonu, ali i neprofitna grupa Ocean Exploration Trust koja je prva otkrila olupinu Titanika

Stanovnici Ocean Shoresa, u američkoj saveznoj državi Washington, primijetili su neobičnu svjetlost na noćnom nebu još u ožujku, a sada se otkrio i njen uzrok. Naime, u večernjim satima 7. ožujka blistava je svjetlost osvijetlila nebo, a tišinu pospanog primorskog grada prekinuo je prasak.

'Mislili smo da je to svemirski brod', izjavila je Brittany Bryson za Seattle Times.

Nije to bio svemirski brod, ali svakako je bilo nešto iz svemira. Iz analize radarskih signala NASA-in je znanstvenik Marc Fries zaključio da je to meteor veličine vozila za golf koji je pao i potonuo u ocean oko 16 milja od obale države Washington koja se nalazi na zapadu zemlje, uz Tihi ocean. Procjenjuje se da je oko dvije tone fragmenata raspršeno po više od pola kilometra morskog dna.

'Ovo je lako moguće najveći zabilježeni meteor u Sjedinjenim Državama u posljednju 21 godinu', rekao je Fries.

Neke od krhotina koje su preživjele pad mogu biti velike poput opeke, a znanstvenici žele saznati koliko god mogu za daljnje proučavanje. Srećom, obližnji istraživački brod već je na istraživačkoj misiji i ima vrhunsku tehnologiju kako bi pomogao u rasvjetljivanju misterija.

Nautilus je vodeći brod neprofitne grupe Ocean Exploration Trust (OET), koju je utemeljio istraživač Robert Ballard. Znanstvenici će se koristiti podmornicama na daljinsko upravljanje za istraživanje područja i prikupljanje svih dijelova meteora koje pronađu. Osim njih, na projektu sudjeluju znanstvenici sa Sveučilišta u Washingtonu, Olympic Coast National Marine Sanctuary (agencija pod američkim Ministarstvom trgovine) i NASA.

Kiša meteora
  • Kiša meteora
  • Kiša meteora
  • Kiša meteora
  • Kiša meteora
  • Kiša meteora
    +6
Kiše meteora Izvor: Profimedia / Autor: Soner Kilinc

Lokacija ostataka se nalazi u blizini podvodnog kanjona koji je dubok oko 120 metara. Područje je relativno ravno, što olakšava otkrivanje tamnih crnih meteora na morskom dnu. OET, koji je prethodno otkrio olupinu Titanica, pristao je donirati svoje resurse na jedan dan.

'To je velika prilika za nas jer je to tako zanimljiva, čista istraživačka misija', izjavila je Nicole Raineault, potpredsjednica istraživanja i znanosti.

Otkrivene meteori bit će pohranjeni u istraživačkoj zbirci u Smithsonian Institutu u Washingtonu.

Večeras ćemo moći gledati stream ekspedicije

Nautilus će također koristiti i brzu satelitsku vezu za prijenos video i drugih podataka koje prikupe senzori u realnom vremenu kako bi ih analizirao u svom centru za nadzor misije na Sveučilištu Rhode Island. Stream ekspedicije bit će dostupan na stranici Nautilus organizacije ako ga želite pratiti, a emitirat će se danas između 9 i 16 sati po pacifičkom vremenu, odnosno večeras od 18 sati po hrvatskom vremenu, piše Digital Trends.

Izvor: Promo fotografije / Autor: EVNautilus/YouTube