TEHNO SAVJETI

Provjerite koliko vaše računalo ima RAM-a i procijenite: Koliko vam zapravo treba memorije za ugodan rad?

20.03.2021 u 23:43

Bionic
Reading

Objasnit ćemo kako provjeriti količinu instalirane memorije i predložiti koliko je RAM-a potrebno za razne zadatke

Prilično smo sigurni da svaki korisnik zna da je RAM jedan od najvažnijih dijelova računala, no pitanje je koliko je RAM-a zapravo potrebno?

Da bismo bolje odgovorili na njega, prvo ćemo objasniti što je zapravo RAM. Kratica je to za Random Access Memory, odnosno memoriju sa slobodnim pristupom, kratkotrajnim spremištem za podatke u kojem operativni sustav drži procese i programe koje trenutno koristite. Nakon što ugasite računalo RAM će biti ispražnjen. S obzirom na to da memorija pruža brz pristup podacima, korisnici Windowsa mogu se brže prebacivati među programima koji su pohranjeni u nju.

Koliko se RAM-a nalazi u mojem računalu?

U Windowsima 10 uđite u Settings > System > About. Pod stavkom Device specifications vidjet ćete Installed RAM. Vodite računa o tome da, ako je vaš operativni sustav 32-bitni, ne možete koristiti više od 4 GB RAM-a, što znači da ako imate više memorije od toga, ona neće biti iskorištena. Za otključavanje punog potencijala veće količine memorije trebat će vam 64-bitna inačica Windowsa.

U macOS-u kliknite na jabuku u gornjem lijevom dijelu ekrana i birajte About this Mac. Na kartici Overview vidjet ćete stavku Memory koja pokazuje koliko je imate.

Koliko računalne memorije zapravo trebamo?

Nakon što smo otkrili koliko RAM-a ima vaše računalo objasnit ćemo kolika je količina optimalna za određene zadatke.

2 GB ili manje - nedovoljno

Teško da ćete naići na moderno računalo koje dolazi sa svega 2 GB RAM-a. Premda će ova količina memorije biti dovoljna za osnovno surfanje internetom, sve iznad toga uzrokovat će dramatično usporavanje. Premda neki jeftini smartfoni rade i uz 2 GB RAM-a, nikad ne kupujte računala koja dolaze s toliko memorije. Ako vaše trenutno računalo ima 2 GB RAM-a, razmislite o nadogradnji.

4 GB: Dovoljno za osnovne zadatke

4 GB je neko vrijeme bila idealna količina memorije, a no danas sve više računala dolazi sa 8 GB RAM-a. Pitanje je je li 4 GB RAM-a dovoljno?

4 GB je dovoljno samo ako koristite računalo za osnovne stvari poput surfanja webom i povremenog korištenja Worda ili Excela. Na njemu nećete moći pokrenuti moderne videoigre dok će neki preglednici poput Chromea nerijetko usporavati.

8GB: Solidna osnova

Većina računala srednje kakvoće koriste 8 GB RAM-a. Svi modeli MacBooka, primjerice, imaju minimalno 8 GB radne memorije. Riječ je o modernom standardu za memoriju koji može raditi nekoliko zadataka odjednom bez usporavanja te je dovoljno dobar za gejming.

Ako želite uređivati 4K video, prenositi zahtjevne igre putem Twitcha ili koristiti nekoliko zahtjevnih programa odjednom, trebat će vam više od 8 GB. Ako pak spadate u povremene korisnike računala koji ne traže previsoke performanse, 8 GB RAM-a je izvrstan izbor.

16GB: Izvrsno za zahtjevne korisnike

16 GB RAM-a današnji je standard za 'napredno' korištenje računala. Pod ovim mislimo na softver za dizajn, uređivanje videa, kao i zahtjevne moderne igre.

Ako ne spadate među gejmere, dizajnere i producente, 16 GB je možda malo previše.

32GB RAM-a ili više: Samo za entuzijaste

32 GB memorije namijenjeno je uglavnom entuzijastima. Ako često uređujete videorezolucije 4K ili više, a želite raditi druge stvari dok računalo obrađuje podatke, trebat će vam jako puno slobodne memorije. Ako se ne nalazite u ovom opisu, kupovina 32 GB RAM-a ili više uglavnom je nepotrebna.

Za kraj, većina videoigara ne traži 32 GB RAM-a.

Video RAM je odvojen

Ako imate videokarticu, vjerojatno znate da ona ima svoju memoriju pod imenom video RAM ili VRAM.

VRAM pohranjuje vizualne informacije koje trebaju igrama da prikazuju stvari na vašem monitoru. Čak i ako imate puno 'običnog' RAM-a, igre i zahtjevni dizajnerski softver mogli bi sporije raditi ako imate premalo videomemorije. Nju nije moguće nadograditi, već se za to u pravilu kupuje nova videokartica.