napredni sustavi

Rafalei postaju još moćniji uz pomoć umjetne inteligencije: Evo što će sve moći

02.12.2024 u 20:43

Bionic
Reading

Od 2026. godine francuski borbeni avioni Rafalei bit će opremljeni naprednim laserskim sustavima za ciljanje TALIOS, obogaćenim umjetnom inteligencijom (AI). Tu tehnologiju razvija francuska obrambena tvrtka Thales Group, čime će značajno proširiti borbene sposobnosti Rafalea i omogućiti pilotima djelovanje u još složenijim borbenim uvjetima uz pomoć metoda dubokog učenja

TALIOS, skraćeno od TArgeting Long-range Identification Optronic System, već je prepoznat kao jedan od najnaprednijih sustava za ciljanje i izviđanje. Omogućava pilotima otkrivanje i praćenje ciljeva na velikim udaljenostima, bez obzira na vremenske uvjete ili doba dana.

Tehnički, sustav spaja infracrvene kamere, termalne senzore i visoku razlučivost dnevnih kamera. Praktično, to znači da pilot može izvesti napade ili prikupljati obavještajne podatke s preciznošću koja spašava živote – i onih koji lete i onih na tlu, piše The Aviatonist. Na francuskim Rafaleima TALIOS se koristi od 2018. godine i smatra se pandanom američkom sustavu Sniper ATP Lockheed Martina, ali sada ide korak dalje. Nadogradnja koja uključuje umjetnu inteligenciju postavlja novi standard.

Što donosi AI?

Od 2026. godine Rafalei u verziji F4.3 bit će opremljeni AI verzijom TALIOS-a. Što to konkretno znači? Sustav će koristiti duboko učenje za analizu slika u stvarnom vremenu, omogućujući pilotima da brzo prepoznaju ciljeve, poput vozila ili zgrada, čak i u najzahtjevnijim uvjetima borbe.

Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, sustav će raditi do 100 puta brže od postojećih metoda. Ciljevi će biti automatski prepoznati i označeni, smanjujući pritisak na pilota, pa će se on moći fokusirati na donošenje ključnih odluka. U praksi, to znači preciznije napade, manje kolateralne štete i veće šanse za uspjeh misije.

Osim toga, AI omogućuje TALIOS-u da razlikuje i najmanje detalje u složenim slikama, što može pomoći u otkrivanju skrivenih ciljeva u urbanim sredinama ili na nepristupačnom terenu. S ovakvim sustavom Rafalei postaju više od borbenih aviona i pretvaraju se u leteće centre za obradu podataka. Zahvaljujući AI-ju, informacije će biti prikupljene, obrađene i dijeljene s drugim pilotima i zapovjednim centrima u stvarnom vremenu.

Borbeni avion Rafale
  • Borbeni avion Rafale
  • Borbeni avion Rafale
  • Borbeni avion Rafale
  • Borbeni avion Rafale
  • Borbeni avion Rafale
    +12
Borbeni avion Rafale Izvor: Cropix / Autor: Zeljko Hajdinjak

Francusko ratno zrakoplovstvo time jača svoje avione, ali se i priprema za budućnost – uključujući planirano uvođenje bespilotnih 'lojalnih suigrača' do 2033. godine. Ti dronovi bit će integrirani s Rafaleima, a AI sustavi poput TALIOS-a postat će srce tih operacija.

Francuski iskorak prema AI-ju u ratovanju nije izolirani slučaj. Već je jasno da takvi sustavi postaju standard u najnaprednijim svjetskim zrakoplovstvima. Ove borbene avione, podsjetimo, koristi i Hrvatska nakon što je od Francuske krajem 2021. kupila 12 rabljenih Rafalea za 1,13 milijardi eura. Prvih šest stiglo je krajem travnja ove godine, a ostali se očekuju početkom 2025. Rafalei su kupljeni kao zamjena za zastarjele MiG-ove 21, avione koji su bili u upotrebi više od 30 godina.